Käsitöö hõng nüüdisaegses korteris

Virge Siirak
29.10.2020
Vanaema ümmargune laud sobib valgeks värvituna koju hästi. | Virge Siirak

Mustamäel asuvasse Lisete Lige koju siseneja märkab kohe, et tegemist on käsitööhuvilise perenaisega. Oma käega tehtu lisab elamisse isikupära ja hubasust.

Esmamulje on põhjendatud: Lisete on Gustav Adolfi gümnaasiumi käsitöö ja kodunduse õpetaja. Tema kahetoaline kodu asub uues elamurajoonis, mis on vaid viis aastat vana, kuid hästi välja arendatud ja imekaunilt haljastatud. Maja asub mugavalt suure peatänava ääres, kuid vaatega üle tee asuvale rohelisele pargile. Liiklusmüra on korterisse kuulda üllatavalt vähe.

Lisete kõneleb, kuidas ta pärast ülikooli lõppu otsis omaette elamist. Meelepärase kodu leidis ta tuttavate abiga. „Tulin siia majja esimese elanikuna. Mu ees seisis tühi valmis korter – minu asjaks jäi fantaasiat lennutada ja ruumid sisustada. Otsustasin, et elu esimene kodu olgu valge ja helge, mille taustal lisaelemendid hästi esile tuleksid.”

Helge üldmulje nimel on ta kasutanud oma kodus loodusvalget, lisades nüansse sisustustekstiilide, käsitööesemete ja lambisirmide beeži ja halliga. Terves kodus tõusevad esile naturaalsest puidust detailid: lauaplaat, köögitarvikud, köögi töötasapind, lambijalad, pildiraamid, riiulid, vannitoa rätikuhoidja. Samuti on kasutatud punutisi, nagu köögitoolide istmekatted, koridori sahtlid-hoidikud ning seina kaunistav isetehtud makrameepunutis. Nii mõjub linnakorter hubase ja looduslähedasena.

 

Soodsad leiud
 

„Elutoa diivanid on taaskasutuses, need tarisin ära venna kodust, sest ta soovis endale uued osta. Vanematekodust sain magamistuppa nõukogudeaegse voodi, millele oli vaja vaid uus madrats osta.

Elutoa keskel asetsev ümmargune laud on meie vanavanaema oma. See oli pruuni värvi ja sai nüüd ülevärvituna uue valge katte,” räägib Lisete.

Laua all oleva ümmarguse vaiba on ta aga ise heegeldanud, plasttoolil olev tumehall toolikate on ka ise kootud. Instagrami leht @ell.inspiration juhatab huvilise blogisse, kus saab tutvuda Lisete käsitööloominguga. „Tavaliselt tellitakse esemeid, mida poes ei ole – näiteks nukke ja jõulukalendreid –, aga ka peapaelu, mütse, salle, kindaid …” Lisete naerab, et talvel koob ta kindaid ja suvel õmbleb patju ning teeb vahetevahel kaunistusi pidulaudadelegi.

„Eks kodus katsetan asju, mis koolitundideski kasuks tuleksid, pead ju õpetajana nutikas olema, et suudaksid õpilasi kaasa haarata,” tõdeb ta. „Elutoa ja magamistoa mõnusate orvadega valged kapid on Ikeast, tundusid praktilised ja hästi sobivat. Elutoa kapil oleva väikse lambi panin ise osadest kokku. Põrandalamp pärineb K-Rautast.”

Plasttoolid on tellitud Deko.ee veebipoest, samuti on interneti teel ostetud söögilaua toolid (ON24-st). Köögilaud on aga pärit kasutatud asjade poest „Sõbralt sõbrale”. „Lauaplaat oli valge, aga isa aitas sellelt värvi maha lihvida, sest puidutooni olles sobib see paremini mu kodu tervikuga ja tasakaalustab valge ülemvõimu.”

Toolide istmekatted heegeldas Lisete mõistagi ise. Köögimööbel on tellitud firmalt Ananke Mööbel, nagu ka peeglitega lükanduksed. Köögimööbel on laminaadist. „Sära annab köögile tööpinna taga olev karastatud klaas, mis mulle väga meeldib. Seda on nii lihtne puhastada ja mulle meeldib, et selle peegeldus annab kuidagi avarust juurde,” rõõmustab Lisete. Nõukaaegse mööbli taaskasutusena asetseb köögipõrandal väike tumba, mis sai korterile sobiva uue halli katte.

Vannituba on lihtne, kuid tänu Hemtexi lillelistele kardinatele ja rätikutele mõjub väike ruum mõnusa lilleaiana. Loodust aitab meeles hoida ka naturaalsest puidust rätikuhoidja.
Lisete lisab, et juba ringlevad tal peas uued ideed. Järgmiseks kavatseb ta oma kodus värvide ja mustritega mängida, et valge ei muutuks igavaks. „Kui üldiselt on kodu hele, siis siin annab hästi teostada mu tekstiili- ja detailiideid. Alati on lihtsam näiteks uusi patju teha kui seina värvida,” tõdeb ta.

 

Sarnased artiklid