4 kahjurit, kes aias palju pahandust teevad

TM Kodu & Ehitus
Lehetäid kummelil | Shutterstock

Peale igasugustele mädanike ja viirushaiguste kimbutavad meie toa- ja aiataimi erinevad putukad, täid ja satikad. Kuidas neid tõrjuda? Kindlasti on paljudel taimesõpradel olnud erinevate satikatega probleeme. Piir tuleb panna enne, kui kahjurid jõuavad levida. Mõnest lehetäist saab kiirelt mustmiljon täid.

Mida teha, kui märkad kahjurit?
* Tee kindlaks, millise kahjuriga on tegu.
* Võimalusel eralda kahjuritega taim kahjustamata taimedest.
* Esmane abinõu on viia taim duši alla ja uhada veega kahjurid maha. Seda loomulikult siis, kui taim dušši kannatab.

Lehetäid
Need tegelased on meie kodudes ja aedades ilmselt kõige rohkem levinud. Lehetäide töö tulemusena noored lehed käharduvad kummaliselt, samuti võib leida taimedelt ja aknalaualt kleepuvat eritist.
Tõrje on õnneks lihtne ja lehetäidega on kerge võidelda. Dušitage lehetäid taimelt maha või pritsige Fairy või rohelise seebi lahusega. Pritsimiseks on kasutatud ka Coca-Colat.
Insektisiididest sobib näiteks Fastac, loodusliku vahendina tasuks kasutada näiteks NeemAzal T/S-i.

Kasvuhoonekarilased
Tegemist on üsna levinud paharetiga. Karilased on 1,5‒2 mm suurused kahe paari valgete tiibadega putukkahjurid. Kui taime puudutades tõuseb taimelt lendu miniatuursete koiliblikate pilv, ongi tegu karilastega. Enamasti veedavad nad aega noorte lehtede alumisel küljel ja eelistavad õhukeselehelisi taimi. Lehe pealmisel küljel võib leida kollaseid täpikesi, kahjustuse tulemusel tõmbub leht krussi.
Tegemist on üsna ebameeldivate kahjuritega, kelle mürgitamine on raske, sest nad kipuvad kiirelt lendu tõusma. Karilaste levikut aitab kontrolli all hoida kleep-püünis ‒ neid saab osta suurematest aianduskeskustest.
Kui taim, millel karilased on juba elutsema hakanud, ei ole kuigi väärtuslik, on mõttekas sellest taimest loobuda.

Villtäi
See on viimase aja üks ebameeldivaim ja sihikindlam kahjur. Nad on valkjad vatitaolised tombud, mille all on lamedad, kuni 4 mm suurused ovaalsed täid. Villtäide olemasolust annab aimu iseloomulike vatitupsude esinemine taime varjatud kohtades, näiteks lehekaenaldes, aga ka lehtedel ja mahlakatel vartel.
Villtäi kipub kahjustama ratsuritähte, kaktusi, monsterat, kummipuud, tääkliiliat ja draakonipuud. Tõrjumisel tuleb olla väga visa ja järjekindel ‒ ainult nii on tulemusi oodata. Märgates taimedel väikeseid valgeid villatupsukesi, tuleks need esimesel võimalusel ära korjata, taim duši alla viia ja üle loputada. Seejärel tuleks kasutada mõnda head kahjurivastast mürki. 
Tuleb arvestada, et villtäid on nutikad. Kui tõrjuda neid lehtedelt, kolivad lehtede alla; kui tõrjuda lehtede alt, kolivad potti või poti serva alla. Seega tuleb olla väga järjekindel.

Punane kedriklest
Üks ebameeldivamaid ja visamaid kahjureid on punane kedriklest, mis rikub taime välimust sinna peent võrku punudes. Kahjur on silmale vähemärgatav ‒ täiskasvanult kuni 0,5 mm pikkune. Märkamiseks võib abiks võtta luubi, millega näeb tillukesi kaheksajalgseid kahjureid.
Kui taime on vallutanud kedriklest, ootab ees pikk võitlus. Kedriklestad tunnevad end eriti hästi kuivema õhuga siseruumides ja kasvuhoonetes. Nad ei armasta vett ega jahedust. Kedriklesta kahjustustest annavad märku laiguti heledamad, kollased, kuivad ja justkui krimpsu tõmbavad lehed. Vaadates lehe alla, on näha õrna uduloori, milles sibavad punakaspruunid tibatillukesed ämblikusarnased tüübid. Need ongi kedriklestad. 

Tugevama kahjustuse korral on taime lehed kaetud võrguga ka pealt ja kogu taim näeb õnnetu välja. Tõrjumist alustage jälle dušitamisest: peske lihtsalt veega kahjurid maha.  Võimalusel viige taim aeda. Seal tõrjub loodus neid päris hästi. Kedriklest armastab eriti just potitaimi.  Tõrjumiseks sobib taas NeemAzal T/S, mis annab kedriklesta puhul häid tulemusi, kui levik pole väga massiline. 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid