4 nõuannet õige siseukse valikuks

TM Kodu & Ehitus
Uste valimisel alustage paigaldusava mõõtmisest | Shutterstock

Uksed on sisekujunduses väga olulise tähtsusega, kuid sageli jäävad need teadmatusest tähelepanu alt välja ja vale valiku tulemusel saabuv rahulolematus on kiire tulema. Oleme harjunud pöörama tähelepanu põranda- ja seinakattematerjalidele, kuid just eelnimetatute järel katavad uksed vägagi suure osa meie eluruumi nähtavast osast.

Keeruliseks teeb siseukse valiku asjaolu, et see eraldab kaht erinevat ruumi, seega peab sobima mõlema ruumi interjööriga ja samas vastama ka soovitud maitse-eelistustele ning vajalikele tehnilistele nõuetele.
Siseuste materjalidevalik on aasta-aastalt mitmekülgsemaks muutunud ja ostuotsuse ees seistes võime end nõutuna tunda. Millest alustada? Et uks moodustaks osa kogu sisekujundusest kui tervikust, on alati mõistlik läbi mõelda kogu eluruumi sisekujundus. 

Kui endal teadmisi, kogemusi või kindlustunnet valiku osas napib, kasutage sisekujundaja teenust. Sisekujundajad puutuvad kokku väga erinevate ruumilahendustega ja peale viimistlusesoovituste oskavad nad välja pakkuda parima terviklaheduse. Mida siis valiku tegemisel tähele panna?

Uste valimisel alustage paigaldusava mõõtmisest. Kui tegemist on uusehitisega, on paigaldusavad reeglina standardmõõdus ja sobivas mõõdus meeldivat ust saab valida suhteliselt laia valiku seast. Kui aga tegemist on eluruumi renoveerimisega, võib just paigaldusava suurus saada meeldivaima ukse sobivusel takistuseks.

Ukse paigaldusava mõõt võtke valmis põrandalt! Kuna siseuksed paigaldatakse viimistletud põranda peale, saate ainult niimoodi mõõtes sobivas mõõdus ukse valida. Võtke paigaldusava laiusemõõt kolmest kohast (ülevalt, keskelt ja alt) ja kõrgusemõõt kahest kohast (kummastki servast) ‒ ainult nii saate veenduda, kas ava on loodis ja valitud ukse leng kenasti paigaldusavasse mahub.

Ust valides kontrollige lengi välismõõdu vastavust paigaldusavale, st lengi välismõõt peab olema vähemalt 10 mm, soovitatavalt 20‒30 mm paigaldusavast väiksem, et jääks piisavalt ruumi reguleerimiseks ning lengi ja seina vahe täitmiseks paigaldusvahuga. Tootja kataloogist või kodulehelt leiate mõõdutabeli, mille abil saate leida paigaldusavasse sobiva ukse moodulmõõdu.Uks vahetatakse reeglina koos lengiga, kuna erinevate tootjate uksed ja lengid enamasti koos kasutamiseks ei sobi. Erandiks on olukorrad, kus vahetatakse uks uue sama tootja sama tüüpi ukse vastu, kuid sel juhul peate olema kindel, millise tootja millise mudeliga on tegemist. Nii saate väga lihtsalt kodu ilmet muuta, vahetades ainult ust.

Näiteks võib tuua olukorra, kus lapsed jõuavad teismeikka ja lastetoa kujundus soovitakse lapsele eakohaseks muuta. Kui väikelapse tuppa sobib suurepäraselt koolitahvliga uks Trend 301B, siis hiljem saab ukselehe vahetada mõne muu mudeli vastu, näiteks peegliga Trend 301M vastu – iga noor daam on rahul, kui tema toas on uksesuurune peegel.

Kui paigaldusavade suurused on mõõdetud, tehke järgmise sammuna kindlaks, kas ustele esitatakse tehnilisi erinõudeid. Näiteks katlaruumi ja eluruumi vahel tulemüüris peab olema tuletõkkeuks, sauna leiliruumil saunauks, kodusel pesuruumil või spaal niiskuskindlam uks. Tuletõkkeustele esitatakse väga kindlad tehnilised nõuded ja valikuvõimalused piirduvad sageli vaid viimistluse valikuga. Kui valge ja tammespooniga tuletõkkeuks on laialt levinud, siis tänapäeval on võimalik tellida ka erivärvi tuletõkkeuksi. Tellides erivärvi uksi, on vaja teatada soovitud värvikood NCS-värvikaardilt. Kuna tuletõkkeuksed on ripphingedel, teatage ust tellides ukse käelisus.


Järjest olulisemad on meie elus vaiksed hetked, kuna üldine müratase on aastatega tõusnud ja kompab juba meie mugavustsooni piire. Heliisolatsioonile mõeldakse küll korteri välisukse juures, kuid see pole vähemtähtis ka eluruumis erinevaid tube eraldavate uste juures. Siseuksi on erineva heliisolatsiooniga ja valikul lähtuge alati esmalt projekteerija poolt esitatud nõutud minimaalsest heliisolatsiooniklassist.

Sarnased artiklid