8 nippi, mis hoiavad närilised talvel su kodust eemal

Kaja Kurg
Kodu & Aed aiatoimetaja
Näljased närilised võivad talvel aias palju paha teha. | Shutterstock

Mida teha, et talvel oleks aias vähem hiiri ja rotte, kes tahaksid väga ka tuppa tungida?

Näljased närilised võivad talvel aias palju paha teha: närivad paljaks noorte viljapuude tüved, teevad koorest lagedaks roosid ja okaspuud, jahvatavad pulbriks padjandtaimed jne. Kui novembri alguses lõksud ja mürksööt välja panna, on plats aastavahetuseks puhas. Lisaks sellele tasub aias ja elumaja ümbruses muudki teha.

* Niida enne lume tulekut muru madalaks, et hiired ei saaks selle sisse pesa teha.

* Lõika ära okaspuude maadligi oksad, sest nende vahel on närilistel mõnus pesitseda.

* Vaata üle, et hoonete ümbruses poleks midagi söödavat: korja kokku kõik maha kukkunud õunad, ära jäta ööseks õue koerte-kasside toidunõusid koos toiduga ning kontrolli sedagi, et väljas ei vedeleks seebitükke, sest rottidele maitseb isegi seep.

* Kata tihedalt toidujäätmeid sisaldavad prügianumad ja komposterid. Kõige kindlam on metallist prügikonteiner, sest plasti suudab rott läbi närida.

* Pane linnutoidumajad hoonetest kaugemale ja jälgi, et neist ei pudeneks maha seemneid jm söödavaid palukesi. Ümbritse toidumaja tugipost/puutüvi altpoolt metallvõrgust kraega, et närilised ei pääseks üles einetama.

* Rotid võivad tungida majja ka räästa alt, ronides sinna mööda puid-põõsaid või elektriliine. Jälgi, et oksad ei ulatuks akende ja rõduni.

* Kontrolli kohti, kust vee-, kanalisatsiooni- ja ventilatsioonitorud elamisse sisenevad. Kuna rott suudab läbi närida ka pehmemast ehitusmaterjalist, kasuta avauste sulgemiseks betooni või tugevat metallvõrku.
* Vaata oma korter või maja üle ja pane kinni ka kõige väiksemad augud ja praod, kust närilised võivad sisse tungida.
Rohkem loe näriliste tõrjest veel SIIT ja SIIT.

 

Sarnased artiklid