Algajale aednikule: 6 asja, mida pead teadma kuumaasikast

kodus.ee
kodus; strawberry
Kuumaasikas tahab päikest ja sõmerat mulda. | Shutterstock

Aedmaasikate ja metsmaasikate kõrvale on ilmunud veel ühed põnevad maasikmarjad: kuumaasikad. Mida need endast kujutavad ja kuidas algaja aednik neid kasvatada saaks, seda selgitab Kanepi Aiandi peaagronoom Merilin Saksing.

Saab võrrelda metsmaasikaga

"Kuumaasikat võiks võrrelda pigem metsmaasikaga," selgitab Saksing. "Kuumaasikal on suurem puhmas ja rohkem õisi kui metsmaasikal, lehed on nooljad," selgitab ta. "Vili on metsmaasika viljast suurem, pikliku kujuga ja magus."

Punased ja kollased viljad

Agronoomi sõnul on olemas erinevate viljadega kuumaasikasorte - ühed on punased, teised kollased.

Väga dekoratiivne

"Kuumaasikas on väga dekoratiivne, sobib näiteks päikeserohkesse alpiaeda või kiviktaimlasse koos lilledega kasvama," annab spetsialist nõu.

Sobib ka kasvuhoonesse

"Kuumaasikat võib erinevalt aedmaasikast väga kenasti kasvuhoones kasvatada - tehakse kõrged peenrad, neid vormitakse kattekilega, mille aukudesse ongi taimed istutatud," räägib Saksing. "Aga kuumaasikat võib muidugi kasvatada ka välitingimustes." Kuumaasikat on võimalik seemnest külvata ja kasvatada. Hobiaedniku väikepakid on aianduskauplustes saadaval.

Saaki annab sügiseni

"Kuumaasikad annavad saaki juuli teisest poolest sügiseni välja," räägib spetsialist.

Tahab päikest ja sõmerat mulda

"Kuumaasikas on päikeselembene taim ja vajab sõmerat mulda, ta ei taha niiskust ning pinnast, mis koguks näiteks vihmavett," jagab Saksing näpunäiteid. "Väetada tasub samamoodi nagu aedmaasikat istutamise ajal. Istutusauku panna kobedat musta mulda või kõdusõnnikut (kanakakamulda) ning kasta lahjema väetiseveega. Kasvuhoonetingimustes kuivab taim kiiremini läbi, seega peab kastma tihedamini," soovitab ta. "Avamaal saavad taimed niiskust maamullast.Kui taimed juba kenasti juurdunud, siis piisab järgmisel kevadel püsikute väetise puistamisest maapinnale enne vihma. Või siis kobestada väetis mulda taime ümber."

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid