Algajale aednikule: roosikasvataja 5 nippi

Kodu & Aed
Kesksuvel täitub perekond Asmeri õu värvide ja lõhnadega. | Tiina Tammet

Ajakiri Kodu & Aed on varasemalt kirjutanud perekond Asmeri roosiaiast, kus kasvas pea 400 roosisorti. Perenaine Linda jagas lugejatele ka praktilisi tarkusi.

Perenaise Linda 5 roositarkust

1. Suhtlesin oma roosidega. Kui pidin neid ümber istutama, jätsin närbunud õied mõneks päevaks lõikamata või hilinesin kahjuritõrjega, vabandasin nende ees. Rikkaliku õitsemise puhul kiitsin, haiguse ilmnemisel küsisin, mis viga. Rääkisin nendega nagu oma lastega.

2. Väiksema roosiaia puhul soovitan osta vaid ADR-märgistusega taimi, mis on ostes kallimad, kuid haiguskindlad ega vaja nii palju hoolt. 

3. Septembri teisel poolel tuleb kindlasti eemaldada vesivõrsed ja kärpida võrsetippe 10 cm võrra. Oktoobris tuleb lõigata ära üks kolmandik põhivõrsest.

4. Roosid on soovitatav katta vähemalt 25 cm kõrguseni turba või mullaga. Täiendavaks katmiseks kasutasin paksu pakasekangast, olemas oli ka värske õhu juurdepääs, kuid soojemate ilmadega vettis kate läbi ja 2010. a hävinesid paljud taimed haudumise tõttu. Kogenud roosikasvatajad soovitavad kasutada katmiseks peenravaipa. Hiirtele panin talveks katte alla mürki. Kevadel tõstsin katte servad üles karkassile, katte eemaldasin lõplikult aprillis.

5. Suvel möllasid aias mügrid, kellega oli meil hea koostöö: peenrad olid nende poolt mullatud, samas ei hävinenud nende tegutsemise tõttu ühtegi roosi.

Hea lugeja, kas sul on omad nipid rooside kasvatamiseks? Jaga neid meiega kodus.ee Facebookis! 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid