Kas sinu kass on paks? Ja mis siis juhtub?

Merit Sell
Mõnikord segab liigne kehakaal kassil enda eest hoolitsemist, sellest võib kassi karvastik pulstuda ja muutuda rasvaseks. | Shutterstock

Ülekaalu põhjustab kõige lihtsamalt seletatuna liigne sissesöödud energia ja vähene liikumine.

Suurem probleem on tubastel kassidel, ka steriliseeritud ja kastreeritud loomadel. Kindlasti mängib rolli ka looma vanus, vanemad kassid on suuremas ohus kui nooremad.
Ülekaalu märkamine võib olla keeruline, sest enamik kasse võtab juurde aeglaselt ja omanikule märkamatult. Samuti on erinevad inimeste arusaamad kassi tervislikust kehakaalust.
Kassid on erineva suurusega ja seetõttu ei saa suruda neid puhtalt kilogrammide järgi raamidesse. Ühel heas toitumuses kassil on roided tunda, kui neist käega üle libistada. Tihti on kasside eripäraks nn rasvalott kõhu all, tegemist on normaalse anatoomilise iseärasusega.

 

Mis juhtub, kui kass on liiga paks?


Ülekaalu tõttu on kassil suurem tõenäosus haigeks jääda ja kannatada. Tekib liigestehaiguste, südame- ja hingamisprobleemide, suhkruhaiguse, põiepõletiku, põiekivide, kõhukinnisuse ja nahapõletike tekke oht. Samuti on nendele kassidele ohtlikum teha narkoosi ja nende eluiga võib olla lühem. Ülekaal võib tekkida ka näiteks liigesehaiguse tagajärjel, kui kass liigub valu tõttu vähem, kuid sööb endistes kogustes.
Mõnikord segab liigne kehakaal kassil enda eest hoolitsemist, sellest võib kassi karvastik pulstuda ja/või muutuda rasvaseks. Sellisel juhul peab inimene sekkuma ja uurima loomaarsti juures, miks kass kehv välja näeb.

 

Mida teha, et kaal langeks?
 

Kui loomaarst on soovitanud kassi kaalu langetada, siis valige koos veterinaariga välja sobiv toit ja määrake päevane toidukogus. Kaalulangetamiseks on välja töötatud mitmeid toite. Ei sobi märgistusega „light” toidud, mis on mõeldud kehakaalu säilitamiseks. Järgnevalt mõned soovitused.
Valige välja perest üks inimene, kes kassile toidu ette annab.
Kaaluge toidu kogus igapäevaselt, sest mõõdutopsid on ebatäpsed.
Tehke enne täielikult uuele dieedile siirdumist nädalane üleminekuperiood: segage kassile tuttava toidu hulka kolmandik uut, kaalulangetuse toitu ja nädala jooksul suurendage uue toidu kogust. Nii on kassil võimalus harjuda uue maitsega ja on väiksem tõenäosus, et tekivad seedehäired.
Jagage päevane toidukogus 2–4 toidukorraks.
Koostage kassile liikumisplaan.

 

Võimlema!
 

Liikumisplaan tuleb iga kassi puhul eraldi koostada. Mõnele kassile meeldib mängida õngmänguasjaga, omanik saab ise paigal istuda ja kassi treenida. Mõned loomaarstid soovitavad kassiga õues liikuda. Kass, kes siiani õues ei käinud, kardab kassitrakse ja ka õues olemist. Seepärast peab suhtuma väga loovalt, kuidas kassi päevast liikumist suurendada. Heaks liigutamisvõimaluseks peetakse kassi ronimismajasid ja -puid.
Viimastel aastatel on väga populaarseks muutunud toidupallid ja muud toiduga täidetavad mänguasjad. Kass peab ise vaeva nägema ja ennast liigutama, et toit palli seest kätte saada. Jällegi tuleb arvestada kassi tervislike eripäradega. Koormust suurendatakse aegamisi ning kindlasti peab treening olema järjepidev.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid