Kiluvõileib – klassikaline pidulaua pärl, milleta vabariigi sünnipäev ei möödu

kodus.ee
Kiluvõileibasid on võimalik valmistada väga mitmel erineval moel. | Juta Kübarsepp

Kiluvõileib on Eesti köögi tõeline klassika. Mis seal siis nii erilist on? Aga kui vaadata juuresolevat fotot, siis on selge, et tegelikult on kiluvõileib üks tõeline pidulaua pärl, mida saab valmistada sajal erineval moel või siis vähemalt kuuel-seitsmel. 

Igaüks saab selle suupiste puhul rakendada oma fantaasiat. Vaja on rukkileiba, kana- või vutimune, võid, vürtsikilu ja kaunistamiseks sibulat või mingit maitserohelist. Fotol on kasutatud sibulapealseid, porrut, tilli ja marineeritud punast sibulat. 

Võileibade valmistamisel tuleb jälgida, et igale leivale satuks mõlemad põhikomponendid - vürtsikilu ja muna. Variandid on näiteks järgmised:

Leib + munavõi + kilufilee

Leib + kiluvõi + munaviil

Leib + või + kilufilee + keedetud muna 

Leib + või + kilufilee + pošeeritud ehk kooreta keedetud muna

Leib + või + täidetud munapoolik + kilufilee + hapukoor + maitseroheline

Alt teises reas on kaks kiluvõileiba valmistatud retsepti järgi, mis pärineb 1934. aastal  käsitsi kirjutatud retseptiraamatust. Muna tuleb pooleks lõigata, munarebu välja uuristada ja see maitsestada sinepi ja vürtsidega - nagu valmistaks täidetud mune. Täidetud munapoolik tuleb asetada röstitud või praetud leivaketta peale, katta kilufileega, kaunistada hapukoore ja maitserohelisega. 

NIPP: Kui unustasid või õigel ajal külmkapist tuppa soojenema tõsta, siis tee nii: võta võipakk ja riivi see peenema või jämeda riiviga otse kaussi. Lisa ülejäänud komponendid (muna või vürtsikilu) ja sega ühtlaseks. 

Retsepti autor Pille Petersoo

Kohupiima-brüleekreemide retsepti leiad siit.
Beseerulli retsepti leiad siit.
Suupistete ideid leiad siit.

 

Sarnased artiklid