Kuidas ja miks tõstab kohv kolesteroolitaset

Kodutohter
Mõni tass kohvi päevas üksinda ülemäärases kolesteroolisisalduses süüdi ei ole. | Shutterstock

Taimedes ju kolesterooli ei ole, aga väidetakse, et presskannukohvis seda siiski leidub. Kust see sinna tuleb? Toitumisteadlane Mai Maser selgitab seda müstikat lähemalt.

Kohvi teame ja tunneme meeldiva aroomiga ergutava joogina tänu selles sisalduvale kofeiinile. Kuid peale selle leidub seal väga väikestes kogustes palju mitmesuguseid muid ühendeid: vitamiine, mikroelemente, mineraalaineid, happeid, alkaloide ja antioksüdante. Sellepärast ongi kohv mitmetahulise toimega. Naturaalne must kohv ise on suhteliselt kalorivaene jook, kuigi oad annavad päris palju energiat. Kohviube me aga niisama ei söö ja joogi valmistamiseks kulub neid üsna vähe.

Teil on õigus: mustas kohvis tõepoolest kolesterooli ei ole, küll aga on seda koore või piimaga maitsestatud joogis. Just need lisatavad valgendajad võivad anda kolesterooli, mida keha mingis koguses ju ka vajab.
Ent peale selle leidub naturaalses kohvijoogis õlitaolisi ühendeid – kafestooli ja kafeooli –, mis organismi jõudnuna soodustavad maksas kolesterooli valmistamist. Kui kohvi valmistamiseks kasutame aparaati ja paberfiltrit, püüab see enamiku nendest ühenditest kinni, presskannuga tehtud joogi sisse aga jäävad need alles.
Seda tuleb arvestada nendel, kelle kolesteroolisisaldus on suur. Aga ilmne on ka see, et mõni tass presskannukohvi päevas üksinda ülemäärases kolesteroolisisalduses süüdi ei ole.

Kui liigse kolesterooliga on probleeme, oleks õige toituda ikka normaalset dieeti järgides.

* Kindlasti peaksid menüüs esikohal olema puu- ja köögiviljad, täisteravilja- ning kliitoidud.

* Juua võiksite väherasvast jogurtit, petti ja kefiiri.

* Hästi sobivad kala-, kana- ja kalkuniliha, aeg-ajalt taine looma- ja sealiha.

* Vältida tuleks kananahka, suitsutatud lihatooteid, rasvast liha (eriti puhast pekki).

* Kanamuna võite süüa üle päeva.

* Kolesteroolisisaldust vähendab see, kui lisate toitudele rohkem küüslauku, sibulat, porrut, karulauku, üldse rohelisi maitsetaimi.

Kohvi joomisel on kindlasti ka individuaalsed küljed ja isiklikud soovid ning tavaliselt kolm-neli tassi kohvi (u 0,5 l) kellelegi liiga ei tee. Kui aga on mingi terviseprobleem, siis ärge tehke ega jooge liiga kanget kohvi.
Kohvilembeste julgustamiseks tasub rõhutada, et see jook sisaldab ka antioksüdante. Ehkki nende sisaldus ühe tassi kohta pole märkimisväärne, saame kolme-nelja tassiga kokku juba päris arvestatava hulga organismi kaitsvaid ühendeid.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid