Kuidas valida telki rattamatkale

Sisuturundus
Telki valides tasub lähtuda eelkõige sobivusest kliimasse. | Kaup24.ee

Rattamatk on hea valik veeta aega looduses koos sõprade või perega. Kui soovite viibida looduses mitu päeva, on vaja võtta kaasa vastav varustus, et öö üle elada. Oluline on valida ilmastikukindel telk mida oleks mugav kaasas kanda. Laia valiku telke leiate Kaup24 veebipoest.

Ilmastikukindlus

Telki valides tasub lähtuda eelkõige sobivusest kliimasse. Olemas on nii suvetelgid kui ka kolme ja nelja aastaaja telgid. Suvetelgid on mõeldud kasutamiseks suvel ja soojal ajal. Neil on põhi polüetüleeni, mis on kilega sarnane materjal. Tavaliselt on suvetelgid kaalult väga rasked. Kolme aastaaja telgid on sobilikud kasutamiseks kevadest sügiseni. Tihti on nad fiibrist kaartega. Nelja aastaaja telgid taluvad ka suuri külmakraade ja lund, seega on sobilikud kasutamaks ka talvel. Need telgid on üldiselt kerged ja lihtsa konstruktsiooniga.

Samuti on oluline ka vihmakindlus. Üks telgi kvaliteeti iseloomustavatest näitajatest on veekindlus, heaks näitajaks peetakse veekindlust 1500-2000 mm. Peale vihmakindluse on oluline ka UV-kiirguse kindlus. Pideva päikesekiirguse tõttu toimuvad kanga mikrostruktuuris muutused, nagu näiteks veekindluse vähenemine.

Suurus

Telgi suurust saab arvutada selle järgi, mitu magamiskohta seal on. Suurust tuleks valida vastavalt matkajate arvule. Olemas on nii üheinimesetelgid kui ka peretelgid, kus on mitu tuba. Peretelkidel on tavaliselt ka suured eeskojad, kuid seetõttu ka raskemad. Rattamatkale soovitatakse võtta telk, mis kaalub 2-4 kg, et seda oleks mugav ja lihtne kaasas kanda. Sellise kaaluga telkidesse mahub kaks kuni kolm inimest. Telk peaks olema kokku pakitud nii, et seda on mugav transportida.

Kuju

Telke saab jagada ka kuju tüübi järgi. Kõige levinum on kuppeltelk, mis on kuplikujuline ja mida on lihtne üksinda püstitada. Tunneltelgid on tunneli kujuga, neil on tavaliselt suur esik. Tootjad on mõelnud ka sellele, kuidas sellist telki üksinda püstitada lihtsalt. Peretelkide puhul on levinud kombineeritud telk, kus magamistuba on kuplikujuline ja esik tunnelikujuline.

Jalgrattamatkale sobib telk, mille kokkupanemine on lihtne ja kiire. Oluline on ka telgi mehaaniline tugevus- odavast materjalist telgid rebenevad kiiremini, kui puutuvad kokku okste ja kividega.

Materjal

Tähelepanu tuleb pöörata ka telgikaarte materjalile. Kaared on kas alumiiniumist või klaasfiibrist. Fiiberkaared, mis on kuppeltelkidel, ei kannata lume raskust. Lund kannavad näiteks duralumiiniumist kaared.

Kuid samuti tuleb panna tähele ka telgi kvaliteeti. Odavatest materjalidest kvaliteetset telki ei saa. Ilusa ilmaga üheks nädalavahetuseks saab kasutada ka odavamat telki, kuid ilmastik võib olla muutlik, samuti on pikaealisus üks telgi kvaliteedi näitajatest. Kvaliteetsel telgil on topelt sissepääsud. Tormise ilma korral tuleb alati väljuda allatuult. Samuti saab kasutada üht eesruumi näiteks asjade hoiustamiseks.

Muud omadused

Lisaks on kvaliteetsel telgil ka ventilatsiooniavad ja sääsevõrgud ustel, mistõttu käib õhk telgist läbi ja ventilatsioon on tagatud. Ventilatsioon on oluline, kuna selle puudumise korral võib tekkida kondensvesi telgi ülaossa. Peale ventilatsiooniavade on kvaliteetsel telgil ka tuule- ja lumepõlled telgi allservas. Nii ei kuumene telk palava ilmaga üle ja on soojem lumes.

Kvaliteetsel telgil on veekindlaks teibitud õmblused välistelgil, samuti sisetelgi põrandal. Lisaks sellele on kinnitusvahendid tugevdatud konstruktsiooniga. Sisetelgi põranda nurgad on veekindlad ja mehaaniliselt väga tugevad.
Peale kasutamist tuleb telki korralikult puhastada ja kuivatada enne kokku panemist. Telki pole mõtet jätta pikaks ajaks lahti kasutuseta, kuna UV-kiirgus pikemas perspektiivis muudab katte hapraks.

Mugavaks magamiseks

Et telgis oleks mugav magada, on mõtekas võtta kaasa ka magamiskott. Sarnaselt telgiga peaks ka magamiskott olema kerge, et teda oleks mugav ja lihtne kaasas kanda. Magamiskotid jagunevad kookonmagamiskottideks (nn muumiad) ja tekitüüpi magamiskotid (nn ümbrik). Kookonmagamiskotte ei saa kasutada tekina, kuid võrreldes tekitüüpi magamiskottidega on nad kergemad ja soojuskindlamad.

Magamiskotte täidetakse sulgedega või sünteetiliste materjalidega. Sünteetilise täidisega magamiskotid on kergemad. Lisaks sellele on neid lihtsam pesta, imevad vähem niiskust ja on kiiremini kuivavad ja kulumiskindlamad.

Sulgtäidisega magamiskotid on soojemad ja kergemad (ca 1,5-2 korda võrreldes sünteetilise täidisega magamiskottidega), samuti paremini kokkusurutavad. Magamiskottide hooldamine on lihtne, määrdumise korral tuleb see puhtaks pesta. Sünteetilisest materjalist magamiskotte võib pesta pesumasinas. Laia valiku magamiskotte leiate Kaup24 veebipoest.

Sarnased artiklid