Külmaõrnad sibullilled keldrisse talvituma!

Bauhof
Sisuturundus
Bauhof

Meile ammu tuntud daaliad ja gladioolid, aga ka uuemad ja eksootilisemad liigid nagu kanna, freesia, kaeralill, aasia tulikas jt. rõõmustavad meid suvel ja sügisel  oma ääretult kaunite ja imposantsete õite ning rikkaliku värviiluga. Kahjuks on nad kõik külmaõrnad ning nende säilitusorganid ei talvitu avamaal. Seega tuleb nad talveks välja kaevata, ning säilitada kuivas ja jahedas hoiukohas kevadeni.

Gladioolid, mis on ka väga tänuväärsed lõikelilled, armastavad päikesepaistelist, parasniisket, hea drenaažiga ja viljaka pinnasega kasvukohta. Kevadel, mai alguses, istutatakse gladiooli mugulsibulad 10-15 cm sügavusele mulda, millele on enne lisatud kompostmulda ja täisväetist. Kasvu ajal vajavad nad korralikku kastmist ja paar korda väetamist täisväetise vesilahusega. Suurte ja raskete õisikute toestamiseks peaks panema üsna varakult tugikepid. Peale esimesi öökülmi, septembri lõpus-oktoobri alguses, tuleks mugulsibulad mullast välja kaevata, lõigata tüügast jätmata ära varred ja kärpida juuri. Seejärel lasta neil nädala jagu kuivada päikese eest varjatud kohas. Mugulsibulad säilitatakse kastides või paberkottides jahedas ja kuiva õhuga ruumis.

Istutusvalmis gladioolisibulad peale talvitumist

Daaliad e. jorjenid kasvasid vanasti pea iga vanaema taluõues. Nüüd on taludega küll veidi kehvem lugu kuid daaliate populaarsus on säilinud siiani. Nende juurmugulad istutatakse mai teisel poolele 5-13 cm sügavusele kerge lõimisega parasniiskesse, komposti ja puutuhaga rikastatud aiamulda, päikselisele tuulte eest varjatud kasvukohale. Ka tema vajab oma kõrge kasvu tõttu toestamist. Tugikepid tuleks panna kohe peale istutamist, siis ei vigasta nad hiljem juuresüsteemi. Peale õitsemist tuleks eemaldada kõik äraõitsenud õisikud. Juurmugulad kaevatakse välja peale esimesi suuremaid öökülmasid. Pealsed lõigatakse maha vahetult enne juurekaelal olevaid pungi, juurmugulad pestakse, jagatakse ja kuivatatakse. Mugulaid säilitatakse ületalve jahedas ruumis, freesturba sees kastides.

Daaliaid saab varem õitsemas näha, kui istutada juba aprillis nende juurmugulad piisavalt suurde potti ning tuua nad soojemasse ja valgemasse kohta juurduma.

Kes gladioolide ja daaliatega kenasti hakkama saab ja soovib enda aeda rohkem eksootikat, võiks proovida kasvatada ka kannasid, freesiaid, aasia tulikaid ja kaeralilli.

Imeilusad jorjenid

Sarnased artiklid