Leedtoru vahetab välja päevavalguslambi. Vahetamisel väldi võimalikke riske

TM Kodu&Ehitus
Paljud vahetaksid äraväsinud luminofoortorud leedtorude vastu välja, aga uisapäisa seda teha ei maksa. | Shutterstock

Kõigile tuntud nn päevavalguslamp ehk luminofoortoru on aastakümneid valgustanud ja valgustab edasigi koolides, ettevõtetes, töökodades, ühiskondlikes hoonetes ning kodudes. Selle valgustusvõimsus on suurepärane, aga koos võimsusega kasvava toru pikkus võib lambi kasutamisele piirid seada.

Oma tööaja lõpus võib luminofoorlambi valgus tuhmuda ning lamp hakata särisema, vilkuma ja värelema. Saunas kasutamiseks luminofoorlamp ei kõlba. Luminofoortorulampidele lisaks on tänapäeval saadaval rõngakujulisi ja 2D-tüüpi luminofoorlampe ning töökohavalgustisse sobib nt pistiksokliga luminofoorlamp.

Leedtorud on suurepärased mitme omaduse poolest: need ei kuumene ja toimivad ka pakasega, lisaks ei väsita silmi, nagu luminofoorlampide 50Hz vilkumine. Suur on energia kokkuhoid, sest kvaliteetsetel leedtorudel on suur valgustusvõimsus. Luminofoortoru kasutusaeg on umbes 10 000 tundi, leedtorul aga 15 000–50 000 tundi. Paljud vahetaksidki vanaks jäänud luminofoortorud leedtorude vastu välja, aga omapäi see alati ei õnnestu.

Leedtorusid kasutatakse peaasjalikult T8 ja T5 luminofoortorude asendajatena G13 ja G5 sokliga päevavalguslampidele mõeldud valgustites. Kui aga vanu valgusteid ei taheta või pole võimalik kasutada, on just leedtorude jaoks toodetud valgustid parim valik. Müügil on kaht tüüpi leedtorusid: retrofit-LED ja conversion kit.

Retrofit leedvalgustorud võib paigaldada olemasolevatesse luminofoortoru-valgustitesse ilma igasuguste muutmistöödeta. Ja kui valgustis on vaja midagi ümber teha, peab kindel olema, et traditsioonilise luminofoortoru väljavahetamisega leedtoru vastu ei tekiks ohuriski. Valides uut lampi, mille vastu luminofoortoru välja vahetada, tuleb arvestada lambi tootja antud piirangutega leedtorule ja valgustile.

Tavaliselt on retrofit paigalduse jaoks sobilikes luminofoortoru valgustites magneetiline voolupiiraja, mille tunneb ära selle järgi, et luminofoortoru põlema lülitatuna alguses paar korda vilgub. Magneetilise voolupiirajaga valgustites tuleb piiraja välja vahetada leedstarteri vastu ja seda ei peeta valgusti konstruktsioonis muutuse tegemiseks. Muid muutusi valgustis tegema ei pea ja see on ka uuesti kohandatav tagasi luminofoortoru tarbeks.

Müügile on tulnud ka selliseid leedtorusid, mis toimivad koos elektrooniliste liidestega – sellistena need valgustisse ka paigaldatakse. CE märge leedtorul on valmistaja garantii selle kohta, et müügil olev retrofit leedvalgustoru on toodetud EL-i määrustega sätestatud turvalisust ja elektromagneetilist sobilikkust ning keskkonnanõudeid järgides.

Kaupluses müügil olevas leedvalgustoru pakendis on kaasas kõik vajalikud tarvikud, liitmikud, juhtimiselektroonika, lambi hoidikud ning juhtmete ühendamise ja paigaldamise, samuti lambi testimise üksikasjaline juhis.


Võimalikke probleeme tuleb ennetada
 

Uue lambi paigaldamine tingib alati algupärase luminofoortoruvalgusti konstruktsiooni muutmist ja seda tohib teha vaid asjatundja. Valgustis tehtud muutuste järel ei ole valgusti tootja enam vastutav valgusti turvalisuse või muude omaduste eest ja ka valgusti CE klassifikatsioon ei ole enam maksev. Elektrik, kes on luminofoortoru valgusti muutnud leedtorudele vastavaks, paneb valgustile vastava märgi tehtud muutuse suhtes.

Luminofoortorude välja vahetamine leedtorude vastu ei lähe alati ilma probleemideta. Algupäraselt T-luminofoortorudele toodetud traditsioonilised valgustid võivad tekitada elektrivõrku palju parasiitvoolu, mis võib viia märkimisväärse elektrivoolu koguhulga kasvuni. Ja sellest võib halvimal juhul tekkida valgustusgrupi juhtmete lisakuumenemine ehk turvalisusrisk, eriti kui on tegemist suure valgustusgrupiga. Asjatundlik elektrik oskab selliseid asju ennetada ja kompenseerida probleeme paigalduslahendustega.

Sarnased artiklid