Lihtsad nõuanded keraamiliste plaatide puhastamiseks

Plaadipunkt
Sisuturundus

Puhas kodu on õnnelik kodu. Puhasta plaadipindasid regulaarselt, järgides neid lihtsaid nõuandeid ning keraamilised plaadid näevad alati välja nagu uhiuued.

Keraamilised plaadid omavad mitmeid esteetilisi ja funktsionaalseid eeliseid mittekeraamiliste pindade ees, sealhulgas vee-, pleki- ja kriimustuskindlus. Lisa nendele eelistele lihtne hooldus ja saadki ideaalse pinnakatte lahenduse põrandast laeni, elamust rasketööstuseni.

Anname sulle järgnevalt plaadipindade hoolduseks lihtsad nõuanded, mille abil kulutad vähem aega plaatide puhastamisele ja rohkem nende imetlemisele.

Kiirjuhis keraamiliste plaadipindade puhastamiseks

Regulaarseks puhastamiseks pühi lihtsalt tolm ja mustus puhta vee ja lapiga ning kuivata põhjalikult.

Sügavpuhastamiseks kasuta pH-neutraalset või leeliselist puhastusvahendit.

Vajadusel kasuta nailonist või plastikust pesukäsna.

 

Ära kasuta happelisi puhastusvahendeid, sealhulgas äädikat.

Ära kasuta õli- või vahapõhiseid puhastusvahendeid, kuna need jätavad plaadi pinnale jääkaineid, mis võivad mustust koguda.

Ära kasuta terasest ega muid abrasiivseid pesukäsnasid.


Hooldus väikse vaevaga

Plaadipindade hooldus algab nende eeliste mõistmisest. Keraamilised plaadid on:

antibakteriaalsed: keraamiliste plaatide pinnad on ebasobivad bakterite kasvuks;

antimikroobsed: saadaval on antimikroobsete omadustega plaadid, mis võivad pärssida ja isegi hävitada kahjulikke mikroorganisme nagu hallitus, seened, bakterid ja viirused;

hüpoallergeensed: lisaks allergeenide puudumisele on keraamiliste plaatide pinnad läbipääsmatud keskkonnas leiduvatele allergeenidele nagu tolmulestad, õietolm jms;

veekindlad: kõik keraamilised plaadid on veekindlad. Portselanplaatide veeimavus on isegi väiksem kui 0,5%;

lihtsad puhastada: karmid kemikaalid pole vajalikud – tavaliselt piisab ainult veest;

pleki- ja kriimustuskindlad: keraamiliste plaatide pinnad on väga vastupidavad plekkidele, kriimustustele, mõradele ja lõhedele. Mustus koguneb sageli väikestesse pragudesse, mis on põhjustatud mittekeraamiliste materjalide kahjustustest.


Seda, kui tihti plaate puhastada, tead sa ise kõige paremini. On see üks-kaks korda nädalas või suisa iga päev, sõltub sellest, kui palju plaaditud pinda kasutatakse või kas majapidamises on lemmikloomi. Samuti mõjutab puhastusvajadust plaatide asukoht – on see põranda- või tööpind või hoopis dušinurk.

Keraamiliste pindade kerge puhastus

Pühi tolm! Esimese sammuna eemalda kuiva lapiga pühkides tolm ja puru, mis on plaatidele kogunenud.

Pese veega! Seejärel pese pindasid lihtsalt puhta veega. Täpselt nii! Kergelt määrdunud keraamiliste plaatide pindade puhastamiseks piisab ainult veest. Tugevad kemikaalid pole vajalikud. Kui kasutad põrandaplaatide pesuks moppi, siis pühi praht eelnevalt harjaga. Eelista taldmoppi käsnmopile, et mitte suruda määrdunud vett vuugivahedesse.

Kuivata põhjalikult! Peale veega pesemist kuivata plaadipinda põhjalikult mikrokiudlapiga, kuiva taldmopiga või lase pinnal kuivada õhu käes.

Keraamiliste plaatide süvapuhastus

Sügavpuhastus tähendab vee vahetamist puhastuslahuse vastu. Parimad puhastusvahendid on spetsiaalselt plaatide ja vuugisegu jaoks mõeldud lahused. Kui plaadispetsiifilist puhastusvahendit leida ei õnnestu, vali pH-neutraalne või kergelt aluseline lahus.

Pärast puhastamist loputa puhastusvahendi jääkained hoolikalt veega. Vastasel juhul koguneb ainejääkidele mustus ja plaadipind muutub tuhmiks. Vajadusel vaheta loputusvett ja pühi uuesti üle. Seejärel jäta pindadele natuke aega õhu käes kuivamiseks või kuivata need puhta mopi või lapiga.

Keraamiliste plaatide desinfitseerimine

Sa võid praegu olla plaatide desinfitseerimisest huvitatud rohkem kui kunagi varem. Üldjuhul ei vaja keraamilised plaadid tugevatoimeliste puhastuskemikaalide kasutamist. Aeg-ajalt desinfektsioonivahendi kasutamine ei kahjusta siiski keraamilise plaadi pinda, mis võib juhtuda paljude mittekeraamiliste pinnamaterjalidega. Kui soovid pindasid desinfitseerida mõne konkreetse bakteri või viirusetekitaja vastu, siis veendu esmalt, et desinfektsioonivahendil oleks Terviseameti poolt väljastatud registreerimistunnus või luba. Peale vahendiga puhastamist loputa pinnad taas hoolikalt veega, et vältida jääkide kuivamist plaadipindadele.

Tekstuuritud keraamiliste plaatide puhastamine

Kas keraamilised plaadid sinu kodus on tekstuuriga? Selles veendumiseks, libista sõrmedega üle plaadi pinna. Pind on kolmemõõtmeline, nii et tunned plaadipinnal tõusvaid ja langevaid nurki, servi või muid kumerusi ja nõgususi. Tekstuuriga plaate puhasta sarnaselt tavaliste plaadipindadega, lisa vaid paar täiendavat sammu. Plaatide pühkimisel pühi kahes suunas, kõigepealt järgides plaadi mustrit ning seejärel diagonaalselt. Ka mopiga pesemisel toimi sarnaselt. Väga tekstuurse või kareda pinna korral on pintsliga pühkimine mõnikord tõhusam kui seda lapiga tehes.

Kuidas puhastada vuuke?

Samaaegselt plaatidega on ilma täiendavate lisategevusteta mõistlik puhastada ka vuugid. Kuid vuugile võivad aja jooksul tekkida plekid, mis nõuavad natuke lisahooldust.

Puhasta süviti. Puhasta vuugitäidet vuugiharja (või vana hambaharja) ja spetsiaalselt plaatide ja vuugisegu jaoks mõeldud puhastusvahendiga. Kui võimalik, eemalda määrdunud pesuvesi tolmuimeja vaakumrežiimiga. Seejärel loputa vuugid puhta veega ja eemalda tolmuimejaga jäägid. Vaakumtolmuimeja puudumisel kuivata vuugipind puhta lapi või rätikuga.

Eemalda plekid. Tugevaid plekke saad edukalt eemaldada aurupuhastiga. Kuum aur toob mustuse vuugitäite pealispinnale, kust saad selle kergemini ära pühkida.

Väldi määrdumist. Paljud vuugisegud on isetihenduvad, et kaitsta vuuke määrdumise eest. Näiteks ei vaja tihendamist epoksü-vuugitäidised. Kui kasutad aga tsemendil baseeruvat segu, mis ei ole isetihenduv, siis peaksid vuugid pleki- ja niiskuskindluse säilitamiseks hermeetikuga sulgema. Hermeetiku kasutamisel järgi selle tootejuhiseid.

Väldi hallituse teket. Keraamiliste plaatide põletatud pind muudab selle ebasobivaks bakterite ja hallituse tekkeks. Kuid vuugitäite hermeetiku lagunemine võib lasta veel, seebil ja õlisel mustusel imbuda pealispinna alla ning põhjustada bakterite kasvu. Kui kasutad sügavpuhastuseks leeliselist puhastusvahendit, mis sisaldab näiteks valgendit, peaksid selle piirkonna põhjalikult loputama, vuugi põhjalikult kuivatama ja hermeetiku 24 tunni jooksul pinnale kandma, et vältida hallituse teket tulevikus.

Asjatundjad soovitavad: kui plekkide eemaldamine vuukidelt ei õnnestu või soovid vuugitäite asendada isetihenduva vuugiseguga, võid olemasoleva segu eemaldada ja seejärel pinnad uuesti vuukida. Seejuures ära kanna segu kunagi otse vanale vuugitäitele. Võimalusel pea alati nõu asjatundjatega.


 

Plaadi- ja vuugipuhastid

Puhastusvahendid jagunevad kolme kategooriasse: aluselised e leeliselised (pH >7), happelised (pH <7) ja neutraalsed (pH 7). Väga leeliseliste (näiteks majapidamises kasutatav lahjendamata valgendi) või väga happeliste (näiteks äädikas) puhastusvahendite pikaajaline kasutamine võib lagundada vuugi hermeetikud, mis aitavad vältida mustuse sattumist vuugitäitesse.

Leeliselised puhastusvahendid. Kasuta neid vahendeid siis, kui pead eemaldama rasva või muid aineid, mis ei eraldu ainult veega. Ehkki väga leeliselised puhastusvahendid ei pruugi aeg-ajalt kasutamisel vuugitäidet kahjustada, võivad need aja jooksul vuugi tihendusvahendi lagundada, mistõttu on kasulik hermeetikut aeg-ajalt värskendada. Majapidamises kasutatava lahjendamata valgendi pH on 12 ja regulaarseks plaatide ja vuukide puhastamiseks seda kasutada ei tohiks. Puhastamiseks ja desinfitseerimiseks on soovitatav valgendit veega lahjendada suhtes 1:10, mis vähendab lahuse aluselisust ja on ohutu plaadipindade regulaarseks puhastamiseks. Kindlasti loputa ja kuivata pinnad peale lahuse kasutamist põhjalikult.

Happelised puhastusvahendid. Väga happelised puhastusvahendid on söövitava toimega. Kuna tsemendil baseeruv vuugisegu on leeliseline, reageerib hape sellega ja lagundab pealispinnalt hermeetiku kihi, paljastades vuugisegu. Vaatamata sellele, et happelised puhastusvahendid „puhastavad“ pindasid, ei soovita enamik tootjaid neid vuugisegu kahjustava mõju tõttu. Vuugisegu eemaldamiseks peaksid happelisi vuugipuhastusvahendeid segu asendamisel kasutama ainult spetsialistid.

Neutraalsed puhastusvahendid. Plaatide ja vuugisegu puhastamiseks on eelistatud neutraalsed lahused, mille pH on 7 (nagu vesi). Võimalusel kasuta spetsiaalseid plaadipindadele mõeldud puhastusvahendeid või vali kergelt leeliseliseline lahus. Pane tähele, et neutraalsed puhastusvahendid on ainsad, mida soovitatakse värvilise vuugisegu puhastamiseks.


Kokkuvõtvalt ei armasta mitte kõik meist koristada, kuid puhas kodu on õnnelik kodu. Puhasta plaadipindasid regulaarselt järgides neid lihtsaid nõuandeid ning keraamilised plaadid näevad alati välja nagu uhiuued.

 

                                                                                                            www.plaadipunkt.ee

Sarnased artiklid