Lõikelillede ilunipid

Kaja Kurg
Tulpide lihavad lehed kipuvad vees ligunedes kergesti mädanema. | Shutterstock

Naistepäeval täituvad vaasid lilledega. Kuidas neid kauem värskena hoida?

* Tulpidele piisab, kui vees on vaid varte otsad. Lihavad lehed lähevad vees ligunedes kergesti mädanema, vesi roiskub ja õied muutuvad näotuks. Vaheta vett paari-kolme päeva tagant.

* Tulbid kasvavad vaasis mühinal aina pikemaks. Et õied longu ei vajuks, lõika varsi paari-kolme päeva tagant veidi lühemaks. Nii värskendad ühtlasi ka varte imupindu. Lõika veidi viltu, siis on imupind suurem.

* Pehme varrega lilledele, näiteks gerberatele ja alpikannidele, pane vaasivette paar puusöetükikest või söetabletti. See hoiab vee värske.

* Nartsissid püsivad kauem ilusad, kui lisad veele näpuotsatäie keedusoola.

* Kui soovid ühte vaasi koos teiste lilledega panna nartsisse, hoia neid enne umbes ööpäev külma veega vaasis – siis jõuab nartsissivartest eralduda limane mahl, mis mõjub muudele lilledele närtsitavalt.

* Õie eluiga pikeneb, kui värskendad varre imupinda vee all. Selleks aseta

varred suurde sooja veega täidetud nõusse ning tee terava noaga otsast paari sentimeetri kaugusel uus diagonaalne lõige. Nii väldid õhuluku teket varres ja soodustad vee imamist.

* Roos säilib kauem, kui torkad varre otsa paari sentimeetri ulatuses mõneks sekundiks keevasse vette. NB! Kõik vaasid ei kannata kuuma ja võivad puruneda! Et puitunud varre imupind oleks suurem, lõhesta varre ots ning tee siis diagonaallõige.

 

Sarnased artiklid