Majaehituslepingu sõlmimine. Ehituslepingu peidetud eksimused

Kristjan Arunurm
Shutterstock

Kuidas koostatakse majaehituse leping tellija ja ehitaja vahel; mis peaks seal kindlasti kirjas olema? Lihtsalt projektist ja kokkulepitud tähtajast jääb ju väheks, aga tavainimene, kes ehitab maja vast kord elus, ei tea enamasti, millele tähelepanu pöörata.

"Sagedamini esitab eramute ehitamisel ehituslepingu kavandi või mustandi ehitaja, misjärel tellija tutvub sellega ja viib sinna sisse omapoolsed parandused," nendib majaehitaja.ee juhataja Eno Pappel. "Kuid on ka tellijaid, kes tellivad mõnelt advokaadibüroolt ehituslepingu põhja, mis esitatakse ehitajale tutvumiseks. Esineb kaks äärmust: kas leping on ülimalt põhjalik ja ulatub näiteks viieteist lehekülje pikkuseks või – vastupidi – see on minimaalses mahus ehk umbes ühel-kahel lehel. Mida põhjalikum ja mahukam on ehitusleping, seda raskem ja üldjuhul ka aeganõudvam on osapooltel omavahel kõiges kokkuleppele jõuda."
Olenevalt ehitusfirmast võib esitatud ehituslepingu kavand olla Pappeli sõnul ka tasakaalus ja arvestada mõlema osapoole põhihuve. Kui ehitusfirmal on pikk ajalugu, on sageli esitatavad lepingud pikemad ja põhjalikumad, sest nendes kajastatakse varasemate ehituslepingute puudujääke ja maandatakse omapoolseid riske võimalikult põhjalikult.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid