Suusakepist kardinapuu
Meil sai üks vana suusakepp uue elu kardinapuuna. Vana maja ostmisega kaasneb tihti vahvaid leide tubadest, pööningult ja kuurist. Nii ka selle suusakepiga. Idee tekkis lihtsalt praktilisest vajadusest esikusse kardinapuu leida. Ei tahtnudki seda kuidagi muuta ega värvida, meile meeldib just sellisena. Isegi hind – 8 rubla ja 30 kop – on näha.
Mari Orgusaar
Kohvitassist lindude söögimaja
Minu viimase aja lemmikprojekt oli lindude söögimaja tegemine. Otsustasime sügisel akna taha lindudele söögimaja panna, aga tahtsime, et see ka kena välja näeks. Puidust valmismajad olid päris kallid, nii et otsisime internetist ideid, kuidas teha majake olemasolevatest vahenditest. Silma jäi kausi ja taldrikuga tehtud lahendus, aga abikaasa ei võtnud esialgu vedu. Proovisime siis alt laiemale konjakipudelile auku sisse puurida, aga puur vibreeris nii tugevalt, et pudel andis otsad. Nii et tuli jääda ikkagi minu lemmikidee juurde.
Toormaterjali leidsin ema juurest keldrist. Kuna pisikest kausikest ei olnud, valisin kaks madalamat tassi. Võtsin igaks juhuks kaks komplekti, et ühega harjutada saaks ja kui peaks töö käigus katki minema, siis ei pea kohe uuesti keldrisse tuulama minema. Harjutamiseks mõeldud tass oli veel katkise sangaga… Aga mees tegi head tööd ja suutis mõlemasse tassi ja taldrikusse ilusti augud sisse saada, ilma et midagi purunenud oleks. Kuna kodus oli olemas ka kaks metallpulka ning kaks kinnitust, millega kogu kupatus seina külge panna, siis otsustasimegi panna kaks söögimaja, üks ühele ja teine teisele poole maja. Poest oli vaja juurde tuua ainult neli mutrit.
Linnud võtsid söökla kohe omaks ja praeguste külmadega käib seal valgel ajal pidev toksimine ja rasvasegu seest seemnete nokkimine. Puukoristaja kolistab kohe nii kõvasti, et korrus kõrgemale on ka läbi kinnise akna tema toksimist kosta. Endal on ka tore linnukesi vaadata. Lapsed jällegi õpivad uusi linnuliike tundma.
Mariliis Peterson
Rotimuumia-öövalgusti ja piimanõu-lamp
Mõlemad piltidel olevad leiutised on kasutusel lampidena. Esimesel fotol on sume öölamp. Valmistamisel on kasutatud vanu piirlaudu ning põranda väljavahetamisel leitud rotimuumiaid ja -kolpasid. Lambil saab reguleerida nii heledust-tumedust kui ka värve.
Teine lamp on leidnud kasutust õmblustoas. See on valmistatud vanast piimanõust ning maja ümber tehtud kaevamistel leitud metallosadest: toru ja hammasrattad jne. Lampi saab tänu hammasrattasüsteemile liigutada edasi-tagasi vastavalt vajadusele.
Anne-Ly Veit
Aknaraamist võtmenagi; vanast riiulist tualettlaud
Kui tavaliselt on esmalt idee või vajadus ning alles sellele järgneb vastavate vahendite otsimine, siis esimese praktilise loomuga aksessuaari puhul oli täpselt vastupidi. Leidsin selle vana aknaraami möödunud kevadel ämma ja äia juurest ega suutnud seda sinna jätta. Koos abikaasaga lihvisime maha vana rohelise värvi, kuid meil polnud õrna aimugi, mida selle aknaraamiga edasi teha. Kui kolisime, tõin aknaraami endaga kaasa ning uurisin Pinterestist igasugu ideid, mida sellest meisterdada – paraku ei tundunud miski päris õige ning raam jäi taaskord mitmeks kuuks seisma.
Peaaegu aasta pärast aknaraami leidmist tundsin, et esikust on puudu koht, kuhu saaks võtmeid riputada. Poes müüdavad võtmenagid ei tekitanud "seda õiget" tunnet ning niimoodi jõudsingi ringiga tagasi selle vana aknaraamini. Koheselt tekkis ka idee, milline minu võtmenagi välja peaks nägema. Kuna olen selline inimene, kel on kõike kohe vaja, lihvisin selle juba samal õhtul hoolikamalt üle ja katsin muudest töödest üle jäänud tumeda lakiga. Mul ei olnud parasjagu kodus traati, seega lõhkusin ära vanad riidepuud, lõikasin sellest sobiva pikkusega traadijupid ja väänasin abikaasa abiga konksud võtmete jaoks. Traat, kuhu saab kõike vajalikku riputada, jäi küll natuke kõver, aga mulle see kohati isegi meeldib. Raamile lisatud ämblik on samuti valminud vanadest karvatraatidest ja vedelema jäänud plast-silmadest. Ainukesed uued asjad, mis ostetud sai, on väikesed pesulõksud – niisiis on tegu suuresti taaskasutusega.
Tualettlaua valmimislugu on seevastu palju traditsioonilisem: esmalt oli soov endale selline "nurgake" valmistada ja seejärel tuli leida sobivad vahendid. Tualettlaud on valmistatud vanast nõukogudeaegsest riiulist, mille mu vanaema ostis 1985. aastal. Riiul leidis vanasti kasutust mu vanemate kodus, kuid viimased aastad seisis see kuuris ja ootas, et keegi talle uue elu annaks. Vanemad olid riiulit aastate jooksul korduvalt üle värvinud, mistõttu nägi see natuke räsitud välja ning mu abikaasa oli kindel, et sellest mööbliesemest küll midagi ilusat teha ei saa. Sellest hoolimata tõin riiuli endaga koju kaasa ning asusin seda lihvima. Mulle väideti küll, et mööbliplaati ei saa lihvida, aga vot, sai küll – vanad värvikihid tulid ilusti maha ning pind jäi tasane ja ilus. Seejärel värvisin riiuli valgeks ning kinnitasin abikaasa abiga seinale.
Ka suur osa muust tualettlauaga kaasnevast on leidnud oma tee sinna läbi taaskasutuse. Näiteks on meigipintslid asetatud vanadesse beebitoidupurkidesse, mida on kaunistatud pitsi ja takunööriga ning ka lillevaasi all olev linik on heegeldatud taaskasutuspoest leitud takunööri meenutavast lõngast. Samamoodi on taaskasutus ka tualettlaua ees olev tool – üks tore naine pani selle 10 € eest Facebooki taaskasutusgruppi müüki. Antud tualettlaua juures on ainuke uus ese peegel, aga kuna mul oli vastava poe kinkekaart, siis maksin peegli eest 29 senti... Kui lisada peeglile ja toolile juurde veel mööblivärvi hind, siis saangi öelda, et antud tualettlaua hinnaks kujunes ümmarguselt 15 eurot!
Katre Tamp
Autorehvidest aiaskulptuur "Konn"
Vanad autorehvid leidsid lillepeenras uue hingamise. Praeguseks on vanust ligemale kaks aastat. Kasutatud rehvidest oli keeruline vabaneda (ei soovinud metsa alla vedada), aga igal pool riivasid need silma, siis otsustasime nad hoopis pilkupüüdvaks teha. Paistab igati lõbus tegelinski olevat.
Helju P
Hõõgpirnidest õlilamp või miniaed
Leidsin tavalistele hõõgpirnidele teise kasutuse. Natukene nokitsemist ning sellest saab uue valgusallika. Vaja läheb puuri augu tegemiseks, tahti ja mingisugust põletusvedelikku. Teine variant elektripirni kasutamiseks on miniaia meisterdamine. Pirni võib õhukindlalt sulgeda, vajab ainult päevavalgust. Sel juhul tekib sisemusse omaette ökossteem.
Kalle Post
Vanast mööblist mänguköök; kaubaalustest telerialus; konservipurkidest panipaigad; kampsunist padjad
Olen sedasorti inimene, kes tahaks kõigest vanast midagi kasulikku teha. Päris kõike ei kogu, aga asju ära visates mõtlen mitu korda, mida sellest teha saaks. Niimoodi on sündinud kõik asjad, mis piltidel. Mänguköök läks kingituseks sõbranna tütrele, esimene ja praegu viimane selline katsetus!
Euroalustest telerialus sündis praktilisest vajadusest, kuna eelmine laminaatplaadist alus oli lihtsalt kole nagu öö :)
Lastetoidupurgid on idee Pinterestist. Nimelt oli vaja lapse tuppa panipaika, kus hoida nt telefoni ja sokke. Kalli vanaema kootud kampsun, mis oli liiga soe, et seda igapäevaselt kanda, seisis lihtsalt kapis, kuni tulin mõttele mälestust vanaemast endale lähemal hoida ja diivanipatjadena igapäevaselt kasutada.
Ele Pärnpuu
Ajalehtedega dekoreeritud munad
Neli-viis viimast aastat kasutab meie pere lihavõttepühade ajal munade värvimise asemel vanu ajalehti jms. Lisaks saab nendest meisterdada igasuguseid sisustuselemente.
Tiiu Tamm