Mida pead teadma ebaküdoonia kasvatamisest ja miks pead ettevaatlik olema?

Jüri Annist
Ebaküdoonia (Chaenomeles) - kaunis punaseõieline põõsas. | Shutterstock

Ebaküdoonia on populaarne aiataim kahel põhjusel: tema mitmete sortide õied on erkpunased ja kivikõvad õunviljad on toimeainerikkad, tõhusad tervisekosutajad. Punaseõielisi ilupõõsaid ei ole laias valikus võtta ja ebaküdoonia on selles osas esirinnas. Boonuseks on tema pikaealisus ja väike hooldusvajadus.

Jaapani ebaküdoonia C. japonica on loomulikult pärit Jaapanist. Temale eriomaseks tundemärgiks on udejaskarvased noored võrsed. Liik ise ja enamik tema sorte kasvab parimates tingimustes kuni meetrikõrguseks. Tavaliselt jääb põõsas madalamaks, aga tema laiusmõõt ületab tuntavalt pikkusmõõdu. Oranžid kuni punased õied puhkevad mais-juunis. Põõsas on sellel ajal juba ammu lehes.
Tal on ümarad (d = 3−4 cm) kollakad hästi lõhnavad õunviljad. Jahedamal sügisel ei pruugi need valmida, aga neid saad lasta toas järelküpseda. Olgugi et tegu on külmakindlaima ebaküdooniaga, võivad külmal talvel lume alt välja jäävad õienupud saada kannatada ega puhke õitsele. Lume all talvitunud õienupud avanevad õnneks ikkagi. Jaapani ebaküdoonial on palju sorte, keda kõiki võid oma väheldasse aeda soetada.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid