Õiged krohvimisvõtted ja materjalide sobivus. Põhjus, miks ei tohi krohvida vaid poolt seina
Kristjan Arunurm
Krohvi tuleb peale kanda ja töödelda ainult selleks sobilike tööriistadega. | Shutterstock

Kas sa tead, miks peab krohvima vähemalt ühe seina korraga servast servani ja nurgast nurgani ning  poole seina pealt tööd pooleli jätta ilma eraldusteibi või spetsiaalse eraldusprofiilita ei tohi? Järgnevalt leiad vastuse.

1. Sobivad tööriistad

Krohvi tuleb peale kanda ja töödelda ainult selleks sobilike tööriistadega – roostevabast pahtlilabidad ja liibid, plasthõõruti. Struktuurkrohvi viimistlemiseks on mõeldud plastikhõõruti, mitte metallspaatel.
Sõmera pritskrohvi pihustamiseks on spetsiaalsed krohvipüstolid, kindlasti ei saa seda tööd teha suure krohvipumbaga, mis mõeldud tasandussegude pumpamiseks. Kirjukivikrohvi pinnale kandmiseks ja viimistlemiseks kasutatakse jällegi metallist spaatlit, seda toodet ei tohi kindlasti plastikhõõrutiga viimistleda.

Enne dekoratiivkrohvi pinnale kandmist on mineraalsele tasandussegule vaja kanda peale veel spetsiaalne krunt, mis ühtlustab ja soodustab krohvide omavahelist nakkuvust. Pärast pinnale kandmist tuleks pikemat vahet jätmata krohv ka plasthõõruti abil struktureerida.

2. Õiged võtted ja materjalide ühilduvus

Krohvida tuleb vähemalt üks sein korraga servast servani ja nurgast nurgani, poole seina pealt tööd pooleli jätta ilma eraldusteibi või spetsiaalse eraldusprofiilita ei tohi, sest krohvi hõõrutamiseks tuleb teha seda märg-märjale meetodil.
Vastasel juhul jääb silmnähtav erinevus krohvistruktuuri, mida enam peita pole võimalik. Kindlasti küsige müüjalt eelnevalt nõu erinevate materjalide ühilduvuse kohta ja valige alati ühe tootja tootesari – nii on garanteeritud, et dekoratiivkrohv nakkub ka aluskrohvile.


3. Sobilik ilm

Sobivaim õhutemperatuur krohvimistöödeks on +15–+20 ºC ja õhuniiskus ei tohiks samuti olla liiga kõrge. Ei soovita krohvida ega ka värvida peale vihmast päeva. Vältige otsese päikesepaiste käes krohvimist – äkiline kuivamine mõjutab krohvi kvaliteeti, tulemuseks võib olla selle peatne seinast irdumine.
Vältige samuti tuulist ilma, see põhjustab krohvi ebaühtlase kuivamise, millega kaasnevad hiljem toonierinevused või ka krohvi lagunemise. Kindlasti tuleks krohvimistöid teha fassaadikatete all – see hoiab ära paljud ilma põhjustatavad vingerpussid.


4. Väldi tumedaid toone!

Välisseinte krohvimiseks eelistage võimalikult pastelseid ja heledaid värvitoone – tumedad ja eredad toonid muutuvad ajapikku tuhmiks ja pleekuvad. Tumedatega kaasneb veel üks probleem – pinna ülekuumenemine. Sellisel juhul tuleb fassaad soojustada mineraalvillaga ja aluskrohviks tuleb kasutada spetsiaalset elastset ja sitket aluskrohvi, mis ei anna järele temperatuurikõikumisega kaasnevale kahanemisele ja paisumisele.
Dekoratiivkrohvina peab tumedates toonides fassaadide viimistlemisel kasutama võimalikult elastset krohvi ning vältima mineraalse sideainega krohve. Väga sobilikud on selleks näiteks looduslike tumedate graniitkivide ja kunstvaik-sideainega kirjukivi- ehk mosaiik- ehk terrasiitkrohvid. Selliste krohvide värvitoon ei tuhmu kunagi.

Allikad: Decora, Saint-Gobain Ehitustooted/Weber

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid