Pesuruumi A ja O. Vannitoa rajamist ära alusta valest otsast

Ulvi Lõhmus
Kehtib rusikareegel, et dušinurk võiks olla minimaalselt 90 x 90 cm. | Shutterstock

Suveaja saabudes võetakse ette nii mõneski kodus pesuruumi ümber- või ka sisseehitus. Millest alustada ja millele tähelepanu pöörata?

Plaadipoodide külastamine võtab silme eest kirjuks ja katalooginäidised hullutavad võimaluste rohkusega. Nii palju on imelisi tooteid ja tahaks kohe nii teha, et saaks imeilus ja rohkem selle teemaga tegelema ei peaks.
Millest alustada? Loomulikult planeeringust! See kehtib nii uude kui ka vanemasse majja pesuruumi rajamise kohta. Uute hoonete puhul on pilt kohati veel nukram; arhitekti joonistatud avar ruum täidetakse pahatihti mõtlematult. Tulemuseks kehvasti funktsioneeriv arutu investeering.
Mõelge, mis peaks pesuruumi mahtuma. Vann, dušinurk, WC-pott, bidee, valamu(d), radiaator, seinakapp, põrandakapp, pesumasin, kuivati, pesukorv ...

Mõõtke planeeritav ruum üle, märkige sellele ka kõik ukse- ja aknaavad, samuti ventilatsioon ja kanalisatsioonipüstakud,  ning joonistage mõõtkavas kõik esemed välja. Nüüd on selge pilt, kui palju iga detail ruumi võtab.
Kehtib rusikareegel, et dušinurk võiks olla minimaalselt 90 x 90 cm, WC-poti jaoks planeerige vähemalt 80 x 110 cm. Valamule, pesumasinale, kuivatile keskmiselt 60 x 60 cm.
Vannide valik on väga lai ja mudel tuleks  juba kohe alguses välja valida vastavalt ruumi kujule, et vältida hilisemat olukorda, kus soovitud vann ei võimalda enam teisi asju ära paigutada.


Sanitaartehnika kavandamine
 

Kui soovite täisintegreeritud kõrgtehnoloogilist vannituba, peaks tehtud eeltöö olema veelgi põhjalikum. Segistid, mille paigaldamisel tehakse süvised seina sisse plaaditava pinna alla, nõuavad hoolikat ruumi läbijoonistamist. Enamasti leiate i- ja x-bokside paigaldusjuhised internetist, kui sisestate otsingusse meelepärase toote koodi. Paigaldusjuhiseid uurides võib selguda, et soovitud toote paika saamine on teie ruumi jaoks liiga keeruline või tehniliselt mitte kõige toimivam. Siis on hea aeg oma plaane korrastada ja teha uus ja sobilikum valik.

WC-pott – kas autonoomne või sisseehitatud loputuskastiga? Praktiline oleks ikka sisseehitatud loputuskast, sest sellise seadme ümber on ruumi märksa lihtsam hooldada, ka saab tihti loputuskasti pealset kasutada lisapinnana või ehitada selle kohale riiulid. Kui pott on planeeritud nišši, saab selle kohale panna valgustust või ka kappe või eksponeerida midagi.
Samas on interjööre, kus eraldiseisev pott on ruumi kujundav põhielement, eriti klassikalises võtmes kujundatud sanitaarruumides. Sellise valiku puhul sobiks juurde valida ka samast seeriast valamu ning klassikalise joonega vann, loomulikult eeldab selline valik nostalgilise joonega segisteid – kompromissitust pisiasjadeni välja.

Duši võiks paigutada uksest kõige kaugemasse nurka, et pärast pesemist vesi kohe ukse all ei lainetaks. Seda on kaval ka suruda mõnda nurgatagusesse, siis ei pea hiljem tegelema pesuruumi kaitsmisega pritsiva vee eest klaasseina või muu piirajaga. Vältida võiks ka akna lähedust, kui teie eemärgiks ei ole just aknast nähtav olla ja pidevalt aknaid pesta.


Üksi või mitmekesi vannitoas?
 

Avarates vannitubades on armastatud kahe valamuga valamulauad. Siingi tuleks läbi mõelda, kas ja kui tihti te mitmekesi vannitoas olete. Eelmises kodus võis olla suure pere peale kasutamiseks üks kitsas vannituba – vahest on uues elamises planeeritud mitu pesuruumi. 
Kitsaste pesuruumide puhul on mõistlik valida tööpinna sisse süvistatav valamu: nii töötab valamu kõrvale jääv ala ka väikese tualettlauana, samuti on kaval paigutada pesumasin tööpinna alla – taas natuke aktiivset ruumi juures.

Kui pesuruumi peab mahtuma ka pesumasin ja ruumi napib, siis tasub plaane pidades tehnikapoes ringi vaadata. Pakutakse ka kitsamaid pesumasinaid, mis ongi mõeldud piiratud ruumiga kohtadesse.
Kui olete kogu oma kraami mööda ruumi funktsionaalselt laiali paigutanud, tasuks markeerida ka seinad: joonistage kõik seinad üksteise kõrvale välja ning märkige peale kõik seina ääres seisvad esemed. Lisage joonisele ka peegli ja seinavalgustite asukoht ja nendele kuluv pind, lisage riputuskonksude ja käterätisiinide kohad, seebidosaatorid ja šampooniriiulid. Iluala muudkui väheneb!
Kuid kogu sellest varandusest ei ole meil pääsu – nagu näete, ei jää eriti palju seda puhast pinda, mida saaks ohtra dekoorplaadiga üle puistata. Seda hoolikamalt võiksite seda valida, sest plaat jääb seina aastateks ja kokkuhoid võib kohatuks osutuda.
Plaadivalik on see, millest tavaliselt alustatakse, kuid mis tuleks jätta viimaseks. Plaate valides püüdke leida oma elamuga kõige enam haakuv stiil. Vannituba eraldi sobimatu stiilinäitena kahandab ka kinnisvara väärtust.
Kui kahtlete oma stiilivalikus, võite julgelt klõpsida mõned fotod olemasolevast või planeeritavast kodust ja näidata neid plaadipoodnikule.

Sarnased artiklid