Põhjused, miks seemned mõnikord ei idane. Mida tuleks teha?

kodus.ee
Seemned vajavad idanemiseks erinevat abi. | Shutterstock

Paljud aiapidajad on kindlasti kokku puutunud olukorraga, kus ostetud või kai se kogutud seemed ei idane. Põhjus pole üldsegi selles, et seemned oleks viletsad, vaid osa neist lihtsalt vajab enne külvi töötlemist. Meetodeid on selleks erinevaid.

Kui sa tahad, et peenrad oleks suvel kaunimad ja lopsakamad, siis tasub seemnetega vaeva näha. Seemnete töötlemise meetodid on üsna lihtsad ja tegelikult imiteerivad loodust ennast.


Stratifitseerimine

Selle keerulise sõna taga on tegelikult tavaline seemnete külmutamine. Looduses seemned talvituvad (magavad), kevadel aga ärkavad. Meie aga korjame seemned suvel või sügisel, hoiame neid soojas korteris. Muidugi on siis idanevuse protsent väike. Et imiteerida ilmastikutingimuste vahetumist, siis taimede seemned, mis on harjunud aastaaegade vaheldumisega, pannakse veidi enne külvi mõneks ajaks külmikusse. Erinevatel lilledel 2 nädalast kuni 3 kuuni, loe külvipakil olevat juhendit.
Seda nimetataksegi stratifitseerimiseks. Enne stratifitseerimist tuleb veenduda, et seemned on terved, neil pole hallituse ega mädaniku tunnuseid.
 

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid