Põranda lakkimisel pane tähele

TM Kodu&Ehitus
Lakke on võimalik toonida, aga tasub teada, et viimane lakikiht peaks olema kindlasti värvitu. | Shutterstock

Kuidas valida põrandale sobilik lakk? Karl Bilder vanemmüügikonsultant Heinrich Vaha ütleb, et põrandalaki valik sõltub konkreetsest vajadusest – millises ruumis lakke kasutatakse, millisest materjalist on põrandad, kui suurt koormust pinnad saavad ning kas on seatud töö teostamiseks ajapiirangud ja on vaja kiiret kuivamisaega.

Tänapäeval on enamik lakke veepõhised, mis erinevalt lahustipõhistest lakkidest ei kollastu ehk ei võta ajaga kollakat varjundit. Lahustipõhiseid lakke eelistatakse nt lasteaedade või muude ühiskasutuses olevate ruumide lakkimiseks, sest lakikiht kuivab kiiremini ja saavutab ruttu ekspluatatsioonikindluse.

Kodukasutajale piisab enamikus olukordades veepõhisest lakist, mis säilitab kauem oma ilme ega kollastu. Kui põrandad peavad taluma suuremat koormust, nagu seda on igapäevaselt välisjalanõudega üldkasutatav pind, on soovituslik kasutada kulumiskindlamat kahekomponentset lakki.

Heinrich Vaha sõnul on kruntimine on soovituslik varem lakkimata pinna eeltöötlemiseks, mis annab esialgse nakke, ühtlustab pinna imavuse ja vähendab pealislaki kulu. Kindlasti tasub järgida tootekirjeldust ning pidada nõu spetsialisti või müügikonsultandiga. Sõltuvalt hilisemast pealislaki tüübist, võib pinda kruntida mõnel puhul 10% veega vedeldatud lakiga, kuid näiteks betoonpõrandate tolmu sidumiseks krunditakse põrandad eelnevalt lakiga, mis on lahjendatud lakibensiiniga pooleks. Kruntimine toob alla töö hinna ja ajakulu.

Lakke on võimalik toonida, aga tasub teada, et viimane lakikiht peaks olema kindlasti värvitu. Toonimise asemel on võimalik põrand ka eelnevalt peitsida – peitsi hind on võrdlemisi odav ja tema eesmärk on vaid pinna toonimine. Kuid peits ei ole kulumiskindel ja tuleb seejärel katta kindlasti lakiga. Soovituslik on ka vahelihvide teostamine – nii saavutatakse eriti sile lakipind.

Lakkimise ettevalmistamisel tuleb määrdunud pinna puhastamiseks kasutada puhast vett, vajadusel ka neutraalseid või nõrgalt leeliselisi aineid. Heinrich Vaha rõhutab, et lakitav pind peab olema puhas tolmust, mustusest, rasvast, vahast ja poleerimisainetest. Jälgida tuleb, et kõikidel tööetappidel oleks pind kuiv, puidu niiskussisaldus peab jääma alla 18%.

Lakkimiseks nõutav õhu- ja pinnatemperatuur on soovitavalt 10–25 °C ning suhteline õhuniiskus 40–80%. Lubatust kõrgem või madalam temperatuur või tuuletõmbus lakkimise ja laki kuivamise ajal võivad põhjustada ülekattejälgede ning ebakvaliteetse lakikile teket. Enne kasutamist tuleb lakki hoolikalt segada, seejärel lasta lakil seista 5–10 minutit, et õhumullid ilmuksid pinnale.

Sarnased artiklid