4075 inimese seas Taanis, Soomes, Prantsusmaal, Saksamaal, Norras, Suurbritannias ja Ameerikas läbiviidud uuringust selgus, et 85 protsenti aiandusega tegelevatest vastajatest ning lausa 96 protsenti tulihingelistest aiandusentusiastidest peavad aias töötamist õnnelikuks muutvaks tegevuseks. Vastanute sõnul mõjub aias toimetamine ühtviisi hästi nii mentaalsele kui ka füüsilisele kehale.
80 protsenti aiandusega tegelevatest vastajatest väitsid, et aiandus muudab neid isegi rõõmsamaks kui näiteks jooga või meditatsioon.
“Tuleb välja, et kõige õnnelikumad on need inimesed, kes veedavad keskmiselt 4,4 tundi nädalas aiatöid tehes. See on võrreldes vähem õnnelike aednikega suisa pool tundi rohkem,” täpsustas Fiskarsi esindaja Niina Tiittanen.
Lisaks näitas uuring, et aiandusega mitte tegelevate inimeste seas oli kaks korda rohkem õnnetuid inimesi.
Mõtestatud tegevused toovad rahulolu
Helsingi Ülikooli aju-uurija Minna Huotilaineni sõnul koosneb tänapäeva inimeste elu mitmetest erinevatest osadest ning selle kõige ühildamine põhjustab tihti keskendumisraskuseid. Seepärast toonitab teadlane lõõgastumise tähtsust nii tööelus kui ka vabal ajal.
Kuna aiatöid tehakse tihti täielikus vaikuses, taustaks vaid looduse hääled, pakub see meie ajule vajalikku vaikust ja lõõgastust. Teadlase sõnul nõuab aiatöödega tegelemine teatavat pühendumist ja pakub saavutusrõõmu, mis muudabki inimesed õnnelikumaks. Naise sõnul on aiatööde positiivne mõju stressitasemele ja enesehinnangule teaduslikult ka tõestatud.
„Kui inimene on pidevalt stimuleeritud, siis ühel hetkel lülituvad meel ja keha justkui ohurežiimile. Aiandus võimaldab inimestel kiirest elust välja lülituda ja saada osaks loodusega,” selgitas ta.Teadlase sõnul soovitab ka Maailma Terviseorganisatsioon tegeleda täiskasvanutel mõõdukalt aktiivsete tegevustega vähemalt 150 minutit nädalas, kusjuures majapidamistööd ja aiandus lähevad ka arvesse.