Valmista kodumasinad suvilas talveks ette

TM Kodu & Ehitus
Küütmata maamajas tuleb kodumasinad talvekorda sättida. | Shutterstock

Enamik suvilaid on talveperioodil kütmata. Sügisel tuleb otsustada, millised kodumasinad ja seadmed talveks maale jätta ja millised linna kaasa võtta. Külm ei tee kodumasinatele üldjuhul liiga, kui need on talveks korralikult ette valmistatud.

Kodumasinaid ja erinevaid seadmeid on suvekodudes järjest rohkem. Kui linnakoju ostetakse uued kodumasinad, viiakse vanad sageli suvekoju. 
Kütmata suvekodu sisekliima sõltub kasutusvälisel perioodil täielikult väliskliimast. Pehmetel talvedel võib sisetemperatuur pikalt ja pidevalt pluss- ja miinuskraadide vahel kõikuda. See aga tähendab, et kütmata maja temperatuuri- ja niiskusrežiim teeb mõnede asjade säilitamise keeruliseks. 

Mõnedes suvekodudes on talviti küte sees, et hoida sisetemperatuuri plusspoolel. Sellest hoolimata võib temperatuur väga külmade ilmadega ikkagi miinuskraadideni langeda, vähemalt välisseinte lähedal, ja kodumasinate turvaline talvitumine ei ole garanteeritud.  Kodumasinaid ohustab kõige rohkem torudesse ja voolikutesse, pumpadesse, mahutitesse jm jäänud vesi, mis jäätudes paisub ja asjad kergesti purustab.

Jää purustab


Enamik inimesi teab, et jäätumisel vesi paisub, ja taipab enne talve saabumist kütmata majja jäävad veemahutid tühjendada. Vähemalt sellised, kus vesi on näha. Mõnel juhul kasutajad ei teagi, kus täpselt masinates vett leidub. Ega muidu oleks kodumasinate remontijad kevaditi ametis nõudepesumasinate ja kallimate kohvimasinate parandamisega. 
Paljud remondid jääksid ära, kui omanikel oleks rohkem viitsimist masina ehitust uurida. Võtame näiteks kohvimasina – selle küttekeha ümbritsev vesi tuleb masinat kummuli hoides välja kallata, seejärel jäetakse masin lahtiselt kuivama. 

Õues kasutatavatest seadmetest ohustab vee külmumine kõige rohkem survepesurit. Juba esimene öökülm võib rikkuda mõne ventiili või isegi pumba. Kahju ennetamiseks tuleb survepesur sügisel aegsasti küttega garaaži vm siseruumi viia. Muul juhul peab vee seadmest eemaldama – nii pumbast, voolikust kui tarvikutest. Kolmas võimalus on survepesurile antifriisi sisse panna. Tõenäoliselt on ka juhendis kirjas, kuidas seade talveks ette valmistada.

 Kodumasinates antifriisi ei kasutata. Need ained on, kui mitte otseselt mürgised, siis vähemalt tervisele kahjulikud. Näiteks pesumasinasse ei tohi kindlasti antifriisi valada, vaid masin tuleb veest tühjendada.   Kui omanikul on plaan mõned kodumasinad talveks suvilast ära viia, tuleks seda teha enne, kui temperatuur alla nulli langeb. Järelkärus veetavas kodumasinas külmub vesi täpselt samamoodi nagu pakasega suvilas.

Pesumasinaid on raske tühjendada

Pesumasinate veest tühjendamiseks ei ole võimalik anda üldpädevaid juhendeid, sest masinatüübid on erinevad. Paraku rikub jää kütmata suvekodudes igal talvel palju kodumasinaid, eriti nõudepesumasinaid. Vee eemaldamine pesu- ja eriti nõudepesumasinast on üks keerulisemaid töid suvila talveks ette valmistamisel. Väljalaske- ja sissevõtuvooliku tühjendamisega saadakse enamasti hakkama, samuti ebemefiltri luugi avamisega – pärast mida saab masina tühjendada. Vee täielikuks eemaldamiseks tuleb masinat võib-olla ettepoole kallutada.  

Kõige keerulisem on tühjendada pesumasinaid, millel on kaarjas ebemefilter. Sel juhul tuleb masinat kallutada filtri suunas suurema nurga all. Filtrikambri tühjendamiseks soovitatakse isegi kasutada suurt süstalt, mille külge on kinnitatud plast- või kummivoolik. Kui jätta pesumasinal lahti nii pesuvahendisahtel, filtrikamber kui ka luuk, aurustub toatemperatuuril vesi masinast peagi ära – seepärast ei tasu masinate tühjendamist jätta viimaseks päevaks, mil suvilat köetakse.


Nõudepesumasina tühjendamine käib enam-vähem samamoodi. Voolikud ja äravoolufilter eemaldatakse. Masinas oleva vee saab kätte näiteks lapiga – seda vette kastes ja kuivaks väänates, kuni vett enam pole.
Kindlasti tuleb ka veepehmendussoola mahuti veest tühjendada – muidugi juhul, kui masinal see on. Soolamahuti kork paikneb pesukambri põhjas alakorvi all. Kui mahuti on tühjendatud, täidetakse see talveks ääreni veepehmendussoolaga. 

Sarnased artiklid