Hekilõikurite test. Hekk sirgeks!

Kirsti Herkkua
Puitunud heki lõikamine on ka suure väändemomendiga hekilõikuri jaoks ülejõu käiv. | Shutterstock

Akutööriistad sobivad töötamiseks nii sees kui väljas; ja kui sama aku sobib ka erinevatele tööriistadele, siis otsustatakse ehk soetada ka selline tööriist, mida kuigi tihti tarvis polegi. Võrreldi 18voldise akuga hekilõikureid.

Aku-aiatööriistad on hakanud välja vahetama seniseid kaablivooluga töötavaid tööriistu. Akutööriista on lihtsam kasutada ja akude võimsus on tänapäeval juba selline, et nendega saab enamuse töödest tehtud. Sama aku sobib mitmele tööriistale ja uut tööriista hankides saab akuta tööriista hinnas tuntava sooduse. See muidugi tingib selle, et ei saa kasutada erinevate tootjate tööriistu, vaid peab ostma juba hangitud tootja tööriistu.

Võrdluses testitud hekilõikurid on keskmisest hinnaklassist ja töötavad 18voldise akuga. Igal tööriistal on oma aku ja laadija, mis tõstab tunduvalt soetushinda. Võrdluses olnud hekilõikurite hinnavahe on üsna kitsas ja suurema võimsusega akuga toimiv võrdlushekilõikurgi on vaid veidi kallim. Akud sobivad enamasti sama tootja muudelegi tööriistadele. Võrdluses olnud hekilõikureid on võimalik osta ka akuta, kui ostjal on samalt firmalt mõni muu akutööriist juba olemas.


Üks aku mitmele tööriistale
 

Aku-hekilõikur sobib suurepäraselt soetada juba olemasolevate akutööriistade tootja tootena, kuna hekilõikurit kasutatakse aasta jooksul ju vaid mõned korrad. Tavaliselt on lehtpõõsaste heki lõikamisaeg kevad, aga korrastuslõikamisi võib teha läbi suve. Kui aias on vohava kasvuga põõsaid, tuleb neid ehk suve jooksul mitmeidki kordi pügada. Kuusehekk püsib hekina vaid siis, kui seda korrapäraselt pügada.

Akutööriistade valik on meeletult suurenenud ning enamik akutööriistadest on juba sama võimsusega, mis võrguvoolul toimivad tööriistad.

Olgugi et aku võimaldab tööriista mitmekesisemates oludes kasutada, on ta ka tööriista kaalu suurendaja ning ka hinna kasvataja. Näiteks hekilõikuri hinnast pool on aku hind.

Enne esimese hekilõikuri soetamist on mõttekas endale selgeks teha, millistes aiaoludes hekilõikurit tulevikus kasutatakse ja kui tihti. Kui näiteks õuepiirdeks on vana metsistunud ja jämedate okstega hekk, siis enam tavaline oksatrimmimine ei aita, vaid selgelt on vaja vastavate vahenditega noorenduslõikus teha.

Vana puu või põõsas võib vajada mitu aastat järjest noorenduslõikamist, enne kui ta soovitud viisil kasvama hakkab. Puitunud heki lõikamine on ka suure väändemomendiga hekilõikuri jaoks ülejõu käiv; ja ega töö ka suurema võimsusega aku hankimise järel paremini suju. Hekilõikuri oksalõikamise võimsuse piir on 15 mm, mistõttu jämedamate okste puhul on sobilikum kasutada juba võsalõikurit.


Lõika ja nüsi

 

Hekilõikuri mootorist sõltub suuremalt jaolt tööriista võimsus. Mida jämedamaid oksi hekilõikuriga tahetakse lõigata, seda võimsam mootor tööriistal peab olema. Samas – võimas mootor kulutab ka akut tugevalt ja väikese mahtuvusega aku saab töötades kiiresti tühjaks. Mootor ongi kaalult hekilõikuri raskeim osa, mistõttu raske mootoriga hekilõikuriga töö tegemine on üsna kurnav.

Võimas mootor kiirendab tööd ja hekilõikur suudab ka jämedamate okstega hakkama saada ilma suurema vibratsioonita. Tootjad annavad toote suhtes teada üldiselt vaid seda, kui jämedaid oksi vastava hekilõikuriga lõigata saab – määratlus põhineb sellel, kui suur on lõikelati hammastevahe, mis ei pruugi sama olla tegeliku tööriista lõikevõimsusega.

Enamusel hekilõikuritel on lõikelati hammastevahe 12–25 mm. Lõikelati hambavahede mõõt näitab vaid seda, kui jäme oks hammaste vahele mahub. Terade enda mõõt annab täpsemat aimu tööriista tegelikust oksalõikamise võimsusest.
Mõnedel hekilõikuritel on lõikelati otsas ka saagimisfunktsiooniga terad, millega saab lõigata paksemaidki oksi.


Töövõimsus või pikk tööaeg?
 

Hekilõikuritel on topelt turvalülitid, mispuhul on lõikurit turvaline kasutada ka juhtumil, kui käehaare peaks järele andma: lõikur hakkab tööle vaid siis, kui mõlema käepideme lülitid on samaaegselt alla lülitatud. Mõne hekilõikurimargi puhul on turvalisust veelgi lisatud ja tagumise käepideme lüliti on vaja vabastada veel omakorda erilise lüliti kaudu – kui sõrm lülitilt ära võtta, seiskub lõikur automaatselt.

Teine turvalisuse tagaja on lõikelati ees olev kaitse, et sõrmed liialt terade lähedale ei satuks; see hoiab ühtlasi ära ka lõikamispuru sõrmedele paiskumise.
Hekipügamistöö teeb meeldivaks tööriista hea käsitsetavus ja tasakaalustatus. Kui hekilõikurit hoida eesmisest ja tagumisest käepidemest, peaks see olema tasakaalus; vastasel juhul on hekilõikurit raske töötamisel käes hoida.

Keskmise suurusega akuhekilõikur kaalub koos akuga vähemalt kolm kilo. Enamasti on aku koht tööriistal tagumise käepideme all. Osade hekilõikurite tagumist käepidet saab kergelt eri nurkade alla pöörata, et lõikurit oleks erinevates olukordades parem käsitseda. Hekilõikuri lõikelati pikkus võib tööriista valikul olla otsustav, kui on vajadus piki pika sirge joonega hekki pügada või kärpida kõrgeid põõsaid.

Võrdluses olnud akuhekilõikurid said igaüks oma tööga ilusti hakkama; siiski oli hekilõikurite vahel selgeid erinevusi. Ühes ja samas masinas, mis testis osalesid, ei leidunud kaht põhilist omadust kõrvuti – head töötulemust ja pikka töötamisaega. Aga hea võimsusega tööriist saab tööga kiiremini hakkama kui nõrgemad.

Sarnased artiklid