Kuidas hooldada aiamööblit?

Merike Lees
TM Kodu & Ehitus
Puidust õuemööbli komplektid on enamasti juba tehases immutatud | Shutterstock

Aiamööbli panevad proovile nii vihm, päike kui ka temperatuurikõikumised, mis vähendava mööbli eluiga. Õige hooldus aitab seda aga pikendada.

Eestimaa aedades on enamasti männipuidust valmistatud mööbel, mis on kas lausvärvitud või peitsitud ja lakitud. Värvitud mööbli hooldus on lihtne – hooaja algul tuleb hinnata mööbli olukorda ja otsustada, kas värvikiht vajab uuendamist, ütleb massiivpuidust aiamööbli tootmisega tegeleva OÜ Ansawert juhataja Tõnu Säär. Puitmööbli puhastamiseks soovitavad Skandinaavia aiamööblitootjad kõige lihtsamaid vahendeid ehk puhta veega niisutatud lappe. Lahustiga ei maksa mööbli kallale minna, sest see tõmbab pinna matiks ja lahustab laki ära. Kui pärast puhastamist on näha, et värv vajab uuendamist, tuleb lahtised värvitükid eemaldada ja katta pind uue värviga.

Kui veest jääb väheks, võib kasutada pesuvahendit või pihustiga aiamööbli puhastusvahendit ning seejärel harjata ja pühkida mööbel lapiga üle. Terasest harja ega nuustikut ei ole hea kasutada, sest metallharjased võivad puidu pealispinda kahjustada ning karvaseks muuta. See kahjustab mööblit ja lühendab selle eluiga. Kui aga mööbli pind on juba kahjustunud ja karedaks muutunud, tuleb mööblil lasta täielikult kuivada ning seejärel kergelt lihvida.

Hallituse tõrje biotsiidiga

Kui mööblit pureb hallitus ja kasvab sammal, tuleks pind pesta üle biotsiidilahusega, ütleb Voh! värvi- ja krohvikeskuse tegevjuht Endo Šefer. "See on mürk, mis hävitab puidu sees oleva samblaniidistiku. Vee ja harjaga võib nühkida sambla ja hallitusseened küll mööbli välispinnalt maha, aga nende juured jäävad puidu sisse."

Biotsiidilahuse puhul piisab, kui pritsida aiamööbli sellega üle, lasta paar tundi seista, loputada puhtaks ja lasta paar päeva kuivada. Siis vaadata, kui kulunud on mööbli viimistluskiht ja kas see vajaks uuendamist. Õlitatud puidu puhul ei ole vaja teha muud, kui kanda kohe uus õli peale. Eskaro turundusjuht Mare Ott soovitab puitmööbli käia üle puitpindade puhastuvahendiga Wood Clean ning pärast katta mööbel kas õli või värviga. Värvijääkide eemaldamiseks tuleb kasutada eraldi vahendit, näiteks OPS Pro. "Puitmööbli võib ka üle lakkida," lausub Ott. Mööbel peab olema kuiv, selle niiskussisaldus ei tohi ületada 20%, sest niiske puit ei ima õli ja sellele ei jää viimsitlusvahendid. Hea on seda tööd teha, kui temperatuur vähemalt +5 °C ja õhu suhteline niiskus alla 80% nii töötlemise kui ka kuivamise ajal.

Vesivärv mängib puiduga kaasa

Säär eelistab kasutada vesivärve, mis ei kuiva nii kivikõvaks, vaid mängivad puiduga kaasa. See on eriti oluline otsapinnal, kus niiskus pääseb kergemini puitu. Niiskus ründab lageda taeva all seisvat mööblit: vihm ja lumi sajavad peale, päike paistab ja kuivatab, temperatuurikõikumised on suured ja nii tekivad puitu praod. Katuse alla varju tõstetud mööbel säilib kordades paremini ja vajab ka vähem hoolt.

"Mina pooldan värvitud mööblit, sest seda on lihtsam hooldada," sõnab Säär. "Kui midagi juhtub, võtan pintsli kätte ja võõpan üle, on jälle nagu uus." Kui aiamööblil paistab puidu tekstuur läbi, siis on selle töötlemiseks kasutatud peitsi ja lakki. "Sellist mööblit ei tohi käest ära lasta, vaid tasub tõmmata juba ennetavalt õue tingimustesse sobiv vesilakk pintsliga peale," soovitab Säär.

 

Puidust aiamööbel | Shutterstock

Peits vajab lakki

Kui aga peitsitud ja lakitud mööbel on käest ära lastud, vajab ka peits uuendamist. Kõige õigem on lihvida terve detail ja katta sobiva tooniga peitsiga ning hiljem lakkida. Peitsimise-lakkimise intervall oleneb sellest, kus ja kuidas mööblit hoitakse. Katuse alla olnud mööblit ei ole vaja igal aastal lakkida, lageda taeva all seisvat mööblit tuleks hooldada paari aasta tagant. "Katusealune mööbel vajab 5-6 korda vähem hooldust," märgib Säär.

Lakitud mööblit ei maksa õlitama hakata, sest õli läbi laki ei imendu. Õlitatud mööblile piisab õlist ja seda võib õlitada mitu korda hooajal. Õlid lasevad puidul vabalt hingata ja samas kaitsevad mööblit piisavalt UV-kiirte, niiskuse, mädaniku, sinetuse ja teiste ohtude eest. Õli jätab puidule läbikumava tooni ja niiskuskindla ning mustust tõrjuva kihi. Õlivaha kasutades saab jätta mööblile ka kaitsva vahakihi peale. Õli on naturaalne ja vahal on omadus muutuda seda tugevamaks, mida rohkem pinda nühitakse ja poleeritakse.

Õli kanna mitu kihti

Tahumata palgist mööblit pintseldatakse tõrvaõlidega. Tõrvaõli vajab kuivamiseks pikemat aega ja alati ei ole ka kindel, et see hiljem riideid ei määri. Sama võib juhtuda ka peitsiga, kui mööblit hiljem ei lakita. "Kui töötleme aiamööblit spetsiaalse mööbliõliga, siis see ei jää määrima," kinnitab Šefer. Määrima ei hakka tema sõnul ka terassiõlid, kuid looduslikud, näiteks männitõrvast tehtud õlid kipuvad jääma määrima ja neid võiks kasutada kohtades, kuhu inimesed vastu ei puutu.

"Sellisest õlist, millel ei ole mingit naftaprodukti sees, saab loodus ka väga lihtsalt jagu ja suunab selle loodusesse tagasi," lisab Šefer. Poorne puidupind võib vajada mitmekordset õlitamist. Järgmise õlitamise võib teha, kui õli on imendunud ja pind on kuivanud. Sõltuvalt ilmast võib see võtta mõned tunnid. Õlitamise tulemusel muutub puidu pind tugevamaks ja ilmastikule vastupidavamaks.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid