Korrapärane pügamine hoiab heki ilusa. Lehtpõõsahekki võib lõigata nii tihti kui vaja, et tal oleks korrektne välimus. Tavaliselt piisab paarist korrast: esimest korda juulis-augustis ja teist korda septembris.
Lõigata võib ka kevadel, kui varasügisel on töö tegemata jäänud. Tugevama lõikuse jaoks on parim aeg aga hoopis talv või varakevad, kui lumi veel maas.
Ainsad erandid lehtsete hekipõõsaste seas, keda kevadel lõigata ei tohi, on harilik pöök (Fagus sylvatica) ja valgepöök (Carpinus), sest neist jookseks kevadel tehtud lõikehaavadest liiga palju mahla, mis nõrgestab taimede elujõudu. Hariliku pöögi ja valgepöögi hekki lõika ainult juulist septembrini. Kui tegu on äsja istutatud hekiga, siis oota võra kärpimisega seni, kuni hekk on saavutanud soovitud kõrguse.
Lõigates jälgi, et sa ei eemaldaks okstelt kogu noort juurdekasvu, vaid osa sellest.
Okaspuude soovid
Igihaljad hekid on meil enamasti hariliku elupuu sordist ’Brabant’. See sort ongi aretatud hekitaimeks ning teda võib pügada suve jooksul mitu korda.
Kuusehekki lõigatakse tavaliselt kord aastas: varakevadel pärast suuremaid külmasid või augusti alguses. Mõlemal ajal on oma eelised.
Suvel tasub kuuske lõigata sellepärast, et augusti alguses on uued võrsed veel poolpuitunud ja neil olevad kasvupungad pole täielikult välja arenenud. Tavaliselt areneb kõige hoogsamalt tipupung, alumised jäävad nõrgemaks. Augusti algul lõigates saavad alles jäänud võrsejupi pungad kogu jõu endale ja hekk muutub tihedamaks.
Varakevadise lõikuse kasuks räägib see, et vaiguvool on siis väiksem ja lõikekohad kattuvad kohe noorte kasvudega.
Oluline küsimus: kui palju?
Kuuse puhul tuleb olla väga tähelepanelik, kui palju võrseid kärpida. Nimelt on tal eelmise aasta ja vanemal puidul väga vähe uinuvaid pungi, millest arenevad uued võrsed. Seetõttu peab sama aasta kasvust jääma alles 2–5 cm. Kui lõikad aastase juurdekasvu täielikult ära, tuleb edaspidi noori võrseid märgatavalt vähem ja hekk jääb hõredaks.
Samas ei tohi aastakasve ka liiga pikaks jätta, sest siis vananeb hekk ruttu.
Tasub teada, et kuusehekk on ilus 50–70 aastat, siis hakkab ta alt hõredamaks jääma. Uue kuuseheki saamiseks istuta vana heki alla noored taimed ja lõpuks juuri vanad kuused välja. Kahjuks ei saa kuusehekki noorendada tugeva tagasilõikamise teel nagu lehtpõõsahekki.
Pärast kuuseheki pügamist lisa hekilõikuri teradele määret, et need vaiguga kokku ei kleepuks.
Vastupidi kuusele on jugapuu tüvel ja okstel rohkelt uinuvaid pungi ning teda võib muretult pügada, millal vaja. Pügamine ergutab uinunud pungad avanema ning jugapuu muutub aina tihedamaks.
Ka kadakatele mõjub pügamine hästi, tehes nende võra tihedamaks. Kadakaid võib trimmida kevadel ja suve lõpus, kui uued võrsed on piisavalt kasvanud.
Milline tööriist valida?
Tavalised hekikäärid ajavad asja ära juhul, kui aed on pisike ja pügamist vajavat hekki ei ole kuigi palju. Hekikäärid kuluvad ära ka siis, kui hekke hooldatakse hekilõikuriga: kääridega on hea teha väiksemaid viimistlustöid ja kujundlõikust.
Suurema aia korral, kus hekid kulgevad pikalt, tasub kaaluda korraliku hekilõikuri ostu.
Kõige sobivama mudeli leidmiseks mõtle enne läbi, millistele vajadustele peaks see vastama. Kõigepealt vaata üle oma hekid: kui kõrged, madalad ja laiad nad on, millises seisukorras (nt vana ja hooldamata) ja millistest taimedest. Kas lisaks tavapärasele piiramisele tuleb hekki ka vormida?
Iga hekitüübi jaoks on olemas sobiv tööriist. Näiteks saab vastavalt heki laiusele valida sobiva tera pikkusega lõikuri. Lõikehamba haarde peaks valima selle järgi, kas on vaja lõigata laialehelist hekki või mitte.
Hekilõikuriga saab turvaliselt pügada alla 15 mm läbimõõduga oksi. Näpujämeduste okste lõikamiseks läheb vaja oksakääre või -saagi. Jämedate okstega vana ja hooldamata hekki tuleb kõigepealt mitu head aastat sae või oksakääridega hooldada ja noorendada ning alles siis saab kätte võtta hekilõikuri või -käärid.
Akulõikur on mugavam
Hekilõikureid on nii elektrilisi kui ka bensiini- või akutoitel töötavaid. Akulõikuril on teiste ees hulk eeliseid: liikumist ei häiri elektrijuhe, pole heitgaase ega müra. Bensiinitoitel lõikur on raskem ja seda on tülikam hooldada.
Akutööriist on kergem ega koorma selga ja käsi. Ühest laadimiskorrast piisab umbes tunniajaseks lõikamiseks, kuid on ka suuremaid akusid. Husqvarna akuseeria akud sobivad kõigile aiatööriistadele alates hekilõikuritest ning lõpetades trimmerite ja muruniidukitega, seetõttu ei pea varuma igale seadmele oma akut.
Soovitusi hekipügajale
* Hekilõikuri lõikehammaste haare vali lehtpõõsa lehe suuruse järgi. Mida suuremad lehed, seda laiem haare.
* Laiema heki puhul kasuta pikema teraga lõikurit, et hekk saaks pealt mugavalt pügatud.
* Külgi pügades alusta alt ja liigu üles.
* Töötades ära suru lõikurit jõuga vastu hekki. Tehnika on ise piisavalt võimas, et lõigata soovitud osa ära omaenda jõul.
* Mootor ei tohi minna vastu hekki. Hoia lõikur keha lähedal ja suuna heki vastu vaid lõikeplaat.
* Lõiketera ei tohi maad puudutada. Siis see nüristub ja võib ootamatult ka tagasilööke anda.
* Pärast lõikust käi hekk puhuriga üle. Siis saad kätte kõik lahtised oksad ja tulemus näeb ilus välja.
Ohutus eelkõige
* Hekilõikuriga tööle asudes pane selga pikkade varrukatega, kinnise dekolteega ja pigem keha ümber hoidvad riided.
* Kasuta alati kaitseprille.
* Kui sul on pikemad juuksed, siis jälgi, et juuksed ei satuks lõikuri lähedusse.
* Ära küünita töötades ettepoole, et kaugemalt lõigata – see võib lõppeda kukkumisega.
* Kui pügad kõrget hekki pingil seistes, peab jalgealune olema kindel, et ei kukuks.