Kuidas õigesti hekki pügada ja valida selleks sobiv hekilõikur?

Hoogsalt kasvavaid hekke on hea lõigata ühe hooaja jooksul isegi mitu korda. | Shutterstock

Ilusat ja tihedat hekki on vaja korrapäraselt pügada ja hooldada. Sügis ongi hekipügamiseks parim aeg: lehtpõõsaste ja okaspuude hekkide korrastuslõikus tehakse tavaliselt augustis või septembris, kuid suurem põhilõikus kevadel.

Millised on peamised nipid heki pügamiseks ning kuidas valida sobivaid tööriistu, räägib Husqvarna esindaja Kati Plaamus.

 

Millal hekki pügada?
 

Erinevatel okaspuudel on erinevad eelistused. Jugapuud ja kuusehekki võiks pügada kas kevadel või sügisel enne esimesi külmakraade. Kadakate pügamisega võib alustada aga suve lõpust, kui uued oksad on piisavalt kasvanud. Levinuimat hekitaime, elupuud Brabant, võib aga pügada suve jooksul mitu korda.

Lehtpõõsahekki võib pügada nii kevadel kui juulist septembrini. Kui tahad pügada natuke jõulisemalt, siis sobib selleks kõige paremini varakevad, kui lumi on veel maas. Ainukesed erandid on nn veritsejad ehk harilik pöök ja valgepöök, millest jookseb kevadise kärpimise ajal liiga palju mahla välja, mistõttu tohib neid lõigata ainult juulist septembrini.
 

Kui tihti peaks hekki lõikama?
 

Hoogsalt kasvavaid hekke on hea lõigata ühe hooaja jooksul isegi mitu korda, et nad oma vormi hoiaksid.

Eriti oluline on korrapäraselt pügada noori hekke, et nad kasvaksid ilusaks ja tihedaks, aga neid tasub kärpida vaid vähehaaval. Hariliku pöögi ja valgepöögi puhul tuleb võra kärpimisega oodata seni, kuni hekk on saavutanud soovitud kõrguse.

 

Mida teha, et alumised oksad ei oleks raagus?
 

Üldiselt tuleb hekkidele kasuks, kui nad on alt natuke laiemad kui ülalt. Siis jõuab päikesevalgus ka heki alumise osani, mis omakorda tähendab, et alumine osa ei näe välja hõre. Talvel aitab koonuseline vorm hekil ka lumeraskusele vastu panna.
 

Milliseid tööriistu on heki pügamiseks tarvis?
 

Kui sul ei ole just väga väike aed, siis on pikemas perspektiivis mõistlik soetada endale hekilõikur. Tavalised hekikäärid sobivad suurepäraselt viimistluseks, väiksemateks kärpimisteks ja kujundlõikuseks.

Enne hekilõikuri ostmist peaks läbi mõtlema, mille jaoks seda kasutaksid. Kõigepealt vaata kriitiliselt üle oma hekid: kui kõrged või madalad, kui laiad, mis seisukorras ja millistest taimedest need on. Kas lisaks tavapärasele piiramisele tuleb hekki ka vormida?

Iga heki tüübi jaoks on olemas sobiv tööriist. Näiteks vastavalt heki laiusele või sügavusele tasub valida hekilõikuri tera pikkust. Hekilõikuriga saab turvaliselt pügada väiksema kui 15 mm läbimõõduga oksi. N-ö näpujämeduste hekitaime okste pügamiseks tuleks kasutada juba kas oksakääre või -saagi. Jämedate okstega vana ja hooldamata hekki tuleb aastaid sae või oksakääridega hooldada ja noorendada, et edasi saaks hekilõikuriga hooldama ja kujundama hakata.
 

Kuidas kõige sujuvamalt ja ohutumalt töötada?
 

Kui sul on kõrge ja lai hekk, võid seda pügada pingi või redeli peal seistes. Sel juhul tuleb olla ettevaatlik, et end teravate okste või hekilõikuriga ei vigastaks või hoopiski alla ei kukuks. Hekilõikuriga, mille lõiketera on reguleeritav ja asetseb teleskooptoru otsas, võid tugevalt ja kindlalt ka maa peal seista ning samal ajal kõrget hekki nii pealt kui ka külgedelt kärpida.
 

Akutööriistade abil saab lõigata lihtsalt ja heitgaasivabalt
 

Hekilõikureid on nii elektrilisi kui bensiini- või akutoitel töötavaid. Akutoitel hekilõikuritel on elektriliste ja bensiinitoitel töötavate seadmete ees aga hulk eeliseid: selle kasutajat ei häiri ükski elektrijuhe, mis piirab liikumist, ning samuti pääseb heitgaasidest, raskusest ja hooldamisest, mis kaasnevad bensiini toitel töötavate seadmetega. Akutööriistad on kergemad, mis mõjub hästi ka kätele ja seljale. Ühest laadimiskorrast piisab umbes tunniajaseks lõikamiseks, kuid on ka suuremaid akusid. 

 

Olulised näitajad, mida hekilõikuri valikul arvestada:

Lõikuri tüüp

Hekilõikureid on kahte erinevat tüüpi – ühe- ja kahepoolse teraga lõikureid.  

Ühepoolse teraga lõikurid on mõeldud sirgete pikkade hekkide pügamiseks. Neil on hammastik vaid ühel pool, mis võimaldab väga pikka lõiketera ilma et seade raskeks läheks. Nii on mugav laia hekki sirgelt lõigata.

Kahepoolse lõiketeraga lõikurid on paindlikumad ja sobivad kuni rinnakõrgustele hekkidele. Nende lõiketerad ja käepide on ergonoomilisemad ja reguleeritavad. Nende abil saab hekke ka soovitud kujuga vormida.

Mõlemaid lõikureid on ka varrega versioonina, mis on sobilik just kõrgete hekkide jaoks. Nendega on mugav ilma redelita töötada. Mootori raskus on pandud pikale varrele vastukaaluks. Töötades on toote tasakaal kenasti paigas ja töö kulgeb mugavalt.

Toiteallikas

Kui tüüp on valitud, siis võiks mõelda, kas osta bensiini-, elektri- või akutoitel hekilõikur. Tänapäeval ei saa enam öelda, et üks on võimsam kui teine. Kõik lahendused on vastupidavad ja piisava jõudlusega. Pigem on tegemist isikliku eelistuse ja maailmavaatega.

Järjest rohkem eelistatakse akutoitel aiatehnikat, mis on loodusele säästlikum, vaiksem ja kaalult kergem. Esialgne investeering ei ole kindlasti kõige odavam, aga pikas perspektiivis tasub kuhjaga ära, sest laadimiste hind tuleb odavam kui bensiini ostmisel.

Ning kui majapidamises on juba akutehnikat, siis sama tootja puhul tööriistadel saab kasutada samu akusid ja laadijaid. Kuna hekilõikurit ei kasutata aasta jooksul just tihti, siis on see suureks plussiks, et ei pea ostma eraldi akut ja laadijat.

Ergonoomika

Seadme valimisel tuleks kaupluses seda kindlasti tööasendis kätte võtta, et vaadata, kui hästi toode käes istub, kas raskus on sobilik, kuidas käepide tundub ning kui lihtne on seda käivitada ja sellega töötada. Tasub tähelepanu pöörata ka mugavusomadustele – nt kas on lihtne ja kiire käivitussüsteem (nt Husqvarnal SmartStart), säästurežiim akutoite puhul, vibratsioonisummuti, automaattagastusega stopplüliti jne. Ühesõnaga tasub aiatehnika kaupluse spetsialistilt küsida erinevate lõikurite omaduste kohta ning rahulikult mõelda, mis sinu jaoks oluline.

Turvalisus

Viimane, kuid kindlasti väga oluline on turvalisus kasutajale. Millised on hekilõikuri turvafunktsioonid? Kas seadmel on topelt turvalüliti – ehk lõikur hakkab tööle vaid siis, kui korraga kahte lülitit alla vajutada? Sel juhul seiskub lõikur automaatselt, kui kas või üks lülititest lahti lastakse. Teine ohutuse tagaja on lõiketera ees olev kaitse, mis on mõeldud selleks, et käed teradele liiga lähedale ei satuks. Samuti hoiab kaitse ära ka pügamisel tekkiva lõikamise jäägid sattumise kätele.

Lisaks seadmel olevatele kaitsefunktsioonidele on heki pügamisel oluline kasutada ka kaitsvaid riideid ja täiendavat kaitsevarustust: kaitseprille ning pika varrukaga, kinnise dekolteega ja pigem keha ümber hoidvaid riided. Vältida tasuks ka ehete ja juuste sattumist lõikuri lähedusse. Lõikuriga pügamisel ei tohi küünitada ettepoole – soov lõigata kaugemalt võib lõppeda hoopis kukkumisega. Heki lõikamisel tasub hoida jalgealune kindel!

 

Kasutusnipid
 

Hekki pügades ära suru jõuga lõikurit heki vastu. Seade on piisavalt võimas, et lõigata ka tehnika enda jõul.

Kasuta kindlasti õiget tüüpi lõikurit – laiema heki puhul pikema lõiketeraga jne. Vastavalt lehe suurusele vali ka lõikehamba haare. Mida suurema lehega hekk, seda laiem peaks olema lõikehammaste haare.

Kui pügad heki külgi, siis alusta alt ja liigu üles.

Hoia lõikur enda keha lähedal ja suuna heki vastu vaid lõiketera.

Lõiketera ei tohiks ka maad puudutada. Nii see nüristub ja võib ootamatult ka tagasilööke anda.

Peale heki lõikust on hea see puhuriga üle käia. Nii saad kätte kõik lahtised oksad ja hekk näeb ilus välja.

Tera tasub puhastada ja määrida peale iga kasutust.

Sarnased artiklid