Kust tulevad orhideed? Noortaimest õitsva iluduseni

Liina Orle
Ettevaatlik tuleb olla päikesega, enamik orhideesid tunneb end paremini hajutatud valguses. | Shutterstock

Sajad poeletil kaunilt õitsevad orhideed saavad alguse tolmpeenest seemnest või mikroskoopilisest koetükikesest. Orhideebeebist õitsva taime kasvatamine nõuab eelteadmisi ja kannatust, kuid tasub vaeva.

Orhideed on muutunud vaat et kõige populaarsemateks toalilledeks. Kui esimesed edusammud kuukinga või mõne muu n-ö aknalauahübriidiga on tehtud, tekib tihti soov proovida õnne juba erilisema liigi-sordiga või suisa ise seemnest õitsev orhidee kasvatada.
Viimase soovi täitumine võib kodustes tingimustes siiski liiga keeruliseks osutuda. Orhideedel õnnestub ka looduses paljuneda vaid mitme hea asjaolu kokkujuhtumisel ja kaod õitsemisealiseks saamiseni on suured. Ei ole just väga sagedane, et haruldased liigid orhideekaubandusse satuvad. Põhjuseks on karmid kaitsemeetmed ohustatud liikidega kaubitsemisel (CITES). Looduslikke liike paljundatakse põhiliselt seemnetest, sest see on lihtsam ja odavam. Esimene samm uue hübriidi loomiseks on samuti kahe liigi või hübriidi ristamine ja seemnest kasvatamine.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid