Väike aga tubli B12

kodus.ee
B12 vitamiin on vajalik närvisüsteemi normaalseks talitluseks ja vererakkude arenguks. | Shutterstock

B12-vitamiini vajab meie organism võrreldes teiste vitamiinidega küll kõige väiksemas koguses, kuid ilma selleta ei arene normaalselt vererakud ega talitle korralikult närvisüsteem. Seda väikest aga tublit saab ainult loomsest toidust.

Vitamiini puuduse korral tekivad sügav aneemia ja pöördumatud kesknärvisüsteemi kahjustused, isegi krambid, hingamishäired ja seedekulgla patoloogiad.

Lapseeas on B12-vitamiin vajalik kasvamiseks ja söögiisu ergutamiseks. Vitamiini imendumist pärsib muuhulgas ka raua vähesus toidus. Vajadus on veidi suurem rasedatel ja rinnaga toitvatel naistel.

Et vältida aneemia teket, tuleb kindlasti süüa neid toite, mis sisaldavad hästi imenduvat rauda, samuti ka foolhappe- ja C-vitamiini rikkaid toiduaineid.

Kõige sagedamini kannatavad B12-vitamiini puudusest tingitud aneemia all täistaimetoitlased, kelle menüü ei sisalda ühtegi loomset saadust, sealhulgas piima ega muna.

Vajalik: närvisüsteemi normaalseks talitluseks, vererakkude arenguks, normaalseks ainevahetuseks, raua paremaks toimimiseks organismis, kasvamiseks, kaltsiumi imendumiseks.

Parimad allikad: maks, verivorst jt veretooted, merekalad (heeringas, makrell, tuunikala, meri-ahven, saida), muna, juust, piimatooted.
B12-vitamiin koos B9-vitamiiniga (foolhape) soodustab kopsuvähieelsete seisundite taandarengut

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid