Kui hääl vajab ravi

Kodutohter
Häälehäire korral aitab eelkõige puhkus ja koostöös spetsialistidega otsustatakse, kas piisab hääle kasutamise talitluse muutmisest või tuleb siiski teha operatsioon. | Shutterstock

Häälepaelad asuvad kõrisõlme taga, hingamine tekitab neis vibratsiooni ning sellest tekib baashääl. Häälele annavad tugevuse pea- ja rinnaresonaatorid, mille kaudu on võimalik selle võimsust muuta. 

"Hääle juures on oluline ka artikulatsiooni mõjutav keel. Häälehäired tekivad sageli seetõttu, et hääle tekitamise viis on vale: inimesed ei kasuta õigesti häälele võimu ja tugevust andvaid pearesonaatoreid. Kui aga kasutada kogu hääle tekitamise loomulikku potentsiaali, on võimalik rääkida ka pikemalt ja valjuhäälselt. Oma häält igapäevatöös kasutavad inimesed peaksid saama hääletreeningut," leiab hääleterapeut Andres Köster.

Hääleterapeut teeb tihedat koostööd kõrva-nina-kurguarstiga, kes vaatab hääleprobleemiga inimese enne üle ja teeb nasofarüngeaalse endoskoopia. See uuring näitab, kas kahjustus on põhjustatud orgaanilisest häirest.

Orgaanilise häire korral saab hääleterapeut olukorda veidi parandada, ent mehaanilisi takistusi pole võimalik operatsioonita eemaldada.

Häälekahjustusi võivad peale külmetushaiguste ja hääle väärkasutuse põhjustada ka

mõned haigused (vähk);

töökeskkond (kära, järsud temperatuurivahetused);

osa vererõhuravimeid;

astmaravimid, mis häälepaelu kuivatavad ja hääle kõrgust muudavad;

suitsetamine ja alkoholi tarbimine.

 

Õpi hingama ja lõdvestuma
 

Andres Köster on õppinud häälemassaaži ja hääleterapeudina tegeleb ta enamasti hääle talitluse häiretega. "Selleks, et häälepaelte vibreerimise ja resonaatorite tegevuse tulemusena tekkiv hääl oleks võimalikult kvaliteetne, on vaja sujuvat õhuvoolu. Mõnikord ei saa või ei oska inimene kas haiguse või stressi tagajärjel korralikult hingata. Häälemassaaž on massaaž hingamislihaskonnale: diafragmale, roietevahelistele lihastele ja hingamise abilihastele. Lisaks kasutan erinevaid harjutusi, et inimene vabaneks pingetest kõris ja suus ning et hingamine muutuks maksimaalselt tõhusaks ja artikulatsioon oleks korralik."
Hingamislihaste massaaži töötasid lauluõpetajad, arstid ja füsioterapeudid välja 1980. aastatel Soomes ning see põhineb klassikalisel massaažil. Selle juurde käivad ka rühiharjutused ja venitused.
Lõdvestumine hingamise parandamiseks on vaid üks teraapia võimalustest. Teise osa hääleterapeudi tööst moodustab orofatsiaalne müofunktsionaalne teraapia, mis tähendab tööd keele, huulte ja pehme suulaega. Kolmandana tegeleb hääleterapeut pea- ja rinnaresonaatorite aktiveerimisega, et tagada normaalne hääletugevus.
Paljud hääleprobleemid tekivad valest hingamisest, mistõttu on kasulik praktiseerida joogat ning meditatsiooni. Andres Kösteri sõnul on hääl ja emotsioonid seotud: "Öeldakse, et laulan rinna rõõmsaks. Stressis inimese hääl on katkendlik ja madalam ning selle tagajärjel võib tekkida häälehäire."


Mis on häälekurrusõlmekesed

Häälekurdude pikaajalisel ülekoormamisel tekib näiteks lauljatel häälepaela servale verevalum. Seejärel verevalum sidekoestub ja moodustub tihke sõlmeke, mis ei lase häälekurdudel normaalselt sulguda.
Sõlmekest esineb rohkem täiskasvanutel, kuid ka lastel, kes oma häält valesti kasutavad. Tagajärjeks on hääle kähedus ja katkemine. Sageli kaob häälekurrusõlmeke murdeeas iseenesest. On võimalik, et sõlmeke taandub ka täiskasvanul, kui õpitakse oma häält tõhusamalt kasutama. Vajaduse korral on ravi kirurgiline, sõlm eemaldatakse kas laseriga või larüngoskoopia teel.

Sarnased artiklid