6 nippi, kuidas puulõhkumistööd meeldivamaks muuta

Sisuturundus
Puude lõhkumine ei pea alati olema igav ja raske. | Kaup24.ee

Selleks, et külmemateks aegadeks jätkuks puid kamina või ahju alla, tuleb juba üsna varakult neid muretsema hakata. Paraku ei ole puude lõhkumine alati just kõige lemmikum tegevus inimeste jaoks, kuid seda saab õnneks muuta tänu tänapäevastele tehnoloogia arendustele - olemas on puulõhkumismasinad, mis teevad suure osa töö Sinu eest. Lisaks tulevad kasuks erinevad nipid nii masinate kui ka kirve kasutamisel.

1. Kasuta elektrilist puulõhkumismasinat
 

Kui oled siiani teinud puutöid kirve või manuaalse lõhkujaga, siis elektriline lõhkuja suudab seda teha kiiremini ning mugavamalt. Kirvega raiumisel pea aga meeles, et kirve kasutamine sobib võrreldes masinatega vaid toore puidu lõhkumiseks. Elektriline puulõhkuja on masin, mille lõhustusjõud on olenevalt mudelist 4 kuni 20 tonni ja lõhestustsükkel 2 kuni 15 sekundit. Boonuseks on veel see, et elektrimootoriga masinat saab kasutada nii siseruumides kui ka väljas, mistahes ilmaga ja kus iganes, kui olemas on seinakontakt.
 

2. Kasuta bensiiniga puulõhkumismasinat

Võrreldes elektriliste masinatega on bensiinimootoriga lõhkujad üldiselt suuremad, raskemad ja võimsamad. Nende lõhestusjõud võib ulatuda suurematel seadmetel lausa kuni 45 tonnini. Siiski on nende lõhestustsükkel võrreldes elektriliste puulõhkujatega pikem - ligikaudu 8 kuni 20 sekundit. Oma kaalu poolest tuleks neid transportida auto konksuga. Oma suuruse ja lärmi tõttu tuleb lisaks arvestada sellega, et neid oleks mõistlik kasutada vaid välitingimustes. Nii elektriliste kui ka bensiinil töötavate puulõhkumismasinatega saad lähemalt tutvuda siin.
 

3. Määra, mis puid lõhkuda on vaja

Masinate abiga on võimalik lõhkuda puid, mida tavalise kirve või muu sarnase vahendiga lõhkuda võimalik pole. Sobiva masina valimisel on oluline teada, mis lõhkumisjõudu parasjagu puude lõhkumiseks vajad. Erinevad puud vajavad erinevat lähenemist - näiteks kui kuiv puu vajab vähemalt 4 tonnist jõudu, siis toores puit juba üle 30-ne. Paljud inimesed sellele siiski tähelepanu ei pööra, mistõttu ongi lõhkumistööd raskendatud.
 

4. Masina kasutamise asend

Kui kasutad puulõhkumismasinat siis tasuks kaaluda, mis suunaga puid kavatsed lõhkuda. Asendi kasutamine sõltub Sinu enda eelistustest. Üldiselt soovitatakse puid lõhkuda horisontaalses suunas ning vertikaalses suunas suuremaid pakke poolitada.
 

5. Masinate lisade kasutamine

Enamus masinatele on võimalik juurde soetada erinevaid lisasid, mis muudavad puude lõhkumise veelgi mugavamaks. Näiteks ristkiil on vahend, mis lõhub puupaku kahe asemel neljaks või isegi kuueks. Masinatele on võimalik soetada ka lisasid. Kõigepealt aga veendu, et olemasolevale või soovitud masinale on üldse võimalik lisasi juurde osta.
 

6. Kirve kasutamisel leia kõrvaleesmärk

Kirvega puude lõhkumine võib olla üsnagi tüütu, eriti kui Sa ei leia selles mõtet. Näiteks võib kirvega lõhkumine asendada jõusaali trenni ning Sinu eesmärgiks on teha trenni. Suureks motivaatoriks on ka Sinu enda mõtteviis - perele sooja andmine enda lõhutud puude poolt on kindlasti üks motivaatoritest.

Puude lõhkumine ei pea alati olema igav - lahenduseks on alati kas tööriist, mis muudab töö lihtsamaks või teeb selle töö Sinu eest ära. Kui oled siiski kirvele truu, siis aitab töö kergemaks teha ka mõtteviis.

 

Sarnased artiklid