Abi põiepõletiku leevendamiseks

Kodutohter
Leesikas, pohl, kaseleht - nende teede joomine on igati tervitatav. | Shutterstock

Kas põiepõletiku jaoks on apteegis saada toetavaid ravimeid? Millised need on ja kas neid võib võtta ka ennetuseks? Kas leesikatee  mõjub hästi ja kui kaua seda juua tohib? Millised käsimüügiravimid sobivad põiepõletiku korral? Nõu annab Apotheka apteeker Kerli Valge.

Kui põiepõletiku sümptomid on leebed – kerge ebamugavustunne, ajab tavapärasest veidi sagedamini pissile, samas ei ole tugevat valu ja uriinis ei ole verd –, siis leiab abi apteegist. Valikus on erinevad ürditeed: leesikas, pohl, kaseleht, aga ka põie- ja neerutee.

Teede eesmärk on suurendada uriinieritust ning puhastada kuseteid. Suurenenud uriinierituse korral on võimalik, et haigustekitaja (tavalisim tekitaja on Escherichia coli) uhutakse organismist välja ja vaevused mööduvad paari päevaga.

Olgugi et tegu on teega, tuleb teada, kuidas seda korrektselt tarvitada, et saavutada parim tulemus. Üle seitsme päeva ei ole mõttekas ravikuuri teha. Kui vaevused selle aja jooksul ei leevene, tuleks minna perearsti vastuvõtule.

Peale teede on apteegi sortimendis valik jõhvikaekstraktiga preparaate. Jõhvikas leiduvad ained takistavad haigustekitajal põie ja kuseteede külge kinnituda ning soodustavad vee väljutamist (ehk mõjuvad diureetiliselt). Tänu sellisele kombinatsioonile on neist suur abi esmaste põiepõletiku sümptomite leevendamisel. Kui aga nädala jooksul vaevustele leevendust ei tule või sümptomid muutuvad tõsisemaks, tuleb ikkagi pöörduda perearsti poole. Tavaliselt tehakse siis uriinianalüüs, et tuvastada põiepõletik, ning vajaduse korral määratakse ravi (antibiootikumid).

Ka selle ravi ajal soovitatakse tarvitada rohkesti vedelikku.

Selleks et kaitsta soolestiku mikrobiootat antibiootikumi kõrvaltoimete eest, tasub juurde võtta probiootikume. Oluline on siinkohal jälgida, et antibiootikumi ja probiootikumi koos ei manustataks, vaid neid võetaks kahe-kolmetunnise vahega.

Sarnased artiklid