Kindlustus ei hüvita ehituspraaki

Remondi käigus võib ette tulla igasugu ootamatusi. | Pexels/tootja

Kodune elu annab võimaluse lõpuks täide viia ammused ideed aga ka likvideerida nurgas seisevad ehitusmaterjalid. Kodu ehitus või renoveerimine hõlmab nii riske, kui ka suurt rahakulu. Remondi käigus võib ette tulla olukordi, millega ei ole arvestatud ning mis toovad kaasa märkimisväärseid lisakulutusi.  Selleks, et kodukindlustus õnnetuse korral muresid leevendaks, peavad kokkulepitud tingimused olema vastavuses sinu kodu tänase seisuga. Nõu annab IIZI kodukindlustuse vanemspetsialist Gertu Karbus.

Ehitus- ja renoveerimistöödega kaasneb palju riske

Kuigi ehitusjärgus kodu puhul suuri riske esmalt näha ei suudeta, siis tasub arvestada, et ka objektile jäetud tööriistad ning ehitusmaterjalid on samuti väärtuslikud. Näiteks segumasin, mis nädalavahetusel töölisi ootama jääb, võib huvi pakkuda ka pahatahtlikele inimestele. Samamoodi on ahvatluseks ladustatud puitparkett, mis ootab maha panekut või hinnalised soojustusplaadid. „Tähele tuleb panna, et ehitusmaterjalide vargus on kodukindlustuslepingu alt hüvitatav, kui need asuvad hoones,“ rõhutab Gertu Karbus. Kui ehitusjärgus majas rajatakse võimalused vee- ja elektriühendustele, siis on risk ka näiteks torustike ühendamise tõttu tekkivale veelekkele või põlengule. „Jälgida tasub ka omavastutusmäärasid, sest ehitustööde ajal toimunud kahjude korral võivad need kõrgemad olla,“ lisab Karbus.

 

Millal on mõistlik tulevast kodu kindlustada?

Olenemata sellest, millises ehitusetapis on tulevane kodu, on tegemist sinu varaga. Kodu tuleks kaitsta alates esimestest hetkedest, kui sinna investeerid. „Ehitusjärgus maja on mõistlik kindlustada juba siis, kui maja karp ja katusetööd on tehtud, hoonel on olemas uksed ja aknad,“ kommenteerib Gertu Karbus. Oluline on hoida uksed lukus, et võõrad sisse ei saaks.

Sageli ehitatakse uus elukoht pangalt saadud vahendite abiga ning viimane nõuab ka maja kindlustamist. „Kindlustusleping tuleks peale maja valmimist muuta, et see sinu vajadusi ja riske kaitseks siis kui maja on valmis,“ lisab spetsialist.

 

Millal ja kas ehitus- ja renoveerimistöödest teavitada?

Selleks, et kindlustusleping Sind mure korral ka aitaks, peavad tingimused olema vastavad Sinu kodu tänasele olukorrale. Juhul, kui planeerid suuremahulisi ehitustöid, näiteks soovid korteri planeeringu avaramaks ehitada või katust vahetada, tuleks seda kindlasti läbi rääkida ka kindlustusmaakleriga. „Tavapärasest remondist, näiteks siseviimistluse piires tehtud väiksemahulistest remonttöödest teada anda ei ole vaja,“ lisab Gertu Karbus.

 

Kindlustus ei hüvita ehituspraaki

Väga paljud valivad uueks koduks sobiva piirkonnaga uusarenduse. Oluline on arvestada, et kui valmis majal esimese sügisese tormiga katus lendu läheb, siis ei ole tegemist hüvitatava kindlustusjuhtumiga. „Selline kahju on arendaja, ehitaja või müüja vastutada,“ lisab Karbus. Kindlustus ei hüvita kahjusid, mis on põhjustatud ebakvaliteetse töö või praagi ehitusmaterjali kasutamise tagajärjel.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid