Kuidas kurki avamaal kasvatada? Kes teevad kurgile liiga?

Priit Põldma
Kuival ajal on kurgitaimi vaja kasta iga 7 päeva järel. | Shutterstock

Avamaal tuleb kurgi kasvatamiseks valida päikesepaisteline, kuid tuulte eest varjatud koht. Parimad mullad on toitaineterikkad kiiresti soojenevad parasniisked saviliivmullad. Rasked, külmad ja liigniisked mullad ei sobi kurgile. Kurki kiusavad ka haigused ja kahjurid.

Nagu paljudel teistel köögiviljadel on ka kurgi puhul probleemiks erinevad kahjurid ja haigused. Üldiselt esineb kurgil kasvuhoones kahjustajaid rohkem kui avamaal ning koduaias kasvatamisel on nende keemilise tõrje vajadus pigem erandlik.
Kahjuritest võivad kurgitaimi rünnata lehetäid, ripslased ning soojal ja kuival suvel ka kedriklest. Vahel on koduaia kurgipeenras olulised kahjustajad ka teod-nälkjad.
Haigustest on avamaal kõige levinum kurgi-ebajahukaste, kuid võib esineda ka teisi lehehaigusi. Nende kahjurite vältimine koduaia kasvuhoones või avamaal ei ole alati lihtne. 
Seepärast ongi tähtis väetamise ning õige agrotehnikaga luua taimedele soodsad kasvu- ja arengutingimused, mille tulemusena edenevad tõbedele-kahjuritele vastupidavamad ja elujõulised taimed.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid