KohviSemu OÜ müügiesindaja Harder Kink ütleb, et kohvimasina valikul tuleks esmalt arvestada kohvimasinale esitatavate nõuete ja kasutuskohaga. "Samuti kui suur on tarbimine, mis kohvijooke tarbitakse, millised omadused on masina juures olulised ning muidugi ka eelarve," loetleb ta.
Juhi või telefoniga
Populaarseim tootegrupp on Kinki sõnul praegu just täisautomaatsed kohvimasinad: "Hinnatakse kvaliteeti – et kohv valmiks värskelt jahvatatud oast – ning kasutusmugavust: et kohv valmiks ühe nupuvajutusega ja kiiresti." Kink räägib, et valikus on palju mudeleid, mille seast igaüks võiks leida omale sobiva. "Hinnad algavad umbes 300eurostest masinatest, mis eelkõige mõeldud musta kohvi ja espresso tegemiseks," selgitab ta, lisades et üldjuhul on siiski ka neil olemas piimavahustusotsik. "Keskmisesse hinnaklassi, 500–1500 eurot, jäävad masinad teevad ühe nupuvajutusega ka juba cappuccinot, lattet ja tihtipeale ka muid piimaga ja piimata kohvijooke, nagu espresso, macchiato, flat white, americano jne. Need masinad on juba päris "targad" – neil on olemas ekraan, need ütlevad, kui vajavad mõnd hooldustoimingut või puhastust, ning annavad ekraanil juhised."
Kink lisab, et uuematel ja uhkematel masinatel on olemas ka nutitelefoniga ühendamise või mitme kasutajaprofiili seadistamise võimalus: "Näiteks: kui peres või kontoris on erinevate maitse-eelistustega inimesi, saab igaüks salvestada just enda maitsele sobiva cappuccino." Üle 1500 euro maksavad tippklassi kodukasutuseks mõeldud masinad ning ka valdav enamus suuremaid täisautomaatseid masinaid, mis mõeldud juba 30 või enama tassi valmistamiseks, sobides kontorisse, kohvikusse jms kohtadesse.
"Loomulikult on olemas ka veel muid, eelmainitutest manuaalsemaid valmistamisviise, nt Chemexi kann, AeroPress, mokakannud, presskannud ja muud, mis samuti üsna populaarsed ja millega võimalik ka väga head kohvi teha," tõdeb Kink. "Nende puhul tuleb aga arvestada, et kohvi valmistamisel tuleb endal igas etapis käed külge panna ning see nõuab aega, kannatlikkust ja oskusi – seega ei sobi need üldjuhul suuremate koguste valmistamiseks või kiirema eluviisiga inimesetele."
Mõtle pikalt ette!
"Kui välja mõeldud, missugust kohvi peres armastatakse ja kui palju kohvi päevas või nädalas tarbitaks, tuleks sellele lisada pisikene ressursivaru," soovitab Kafo OÜ Koolitaja Annika Andresen. "Keegi ei osta kohvimasinat ju kaheks-kolmeks, vaid vähemalt kümneks aastaks – selle aja jooksul võib muutuda nii mõndagi: lapsed kasvavad ja nakatuvad kohvipisikuga, vallalised leiavad enda teise poole ning hakkavad peret looma, muutuvad perekondlikult sotsiaalsemaks ning sünnipäevad vajavad ka praegu ju tähistamist."
Masinat ostes ei tohiks Andreseni sõnul mõelda, et see muudab ainult hommikud lihtsamaks – see peaks olema mugav ning töökindel kohvilahendus igaks olukorraks ja pikkadeks aastateks. Andreseni kinnitusel peavadki head masinad vastu kümme ja rohkem aastat, aga võtmesõnaks on korrektne hooldamine. "Siin tuleks välja tuua kaks asjaolu: mugavus ja vahendite kättesaadavus," teab ta. "Juba masinat ostes võiks vaadata, kas see tuleb puhastamiseks täiesti lahti võtta või on masinale sisse ehitatud loputus- ja puhastusprogramm, mis muudab masina omaniku töö oluliselt lihtsamaks." Sellist juttu, et masinat ei peagi hooldama ega pesema, ei tasu Andreseni sõnutsi küll uskuda. "Hea kohv käib alati käsikäes puhaste kohvimasinate või mis iganes muude kohvi valmistamise vahenditega," toonitab ta.
"Teine oluline asi siinkohal on hooldusvahendite kättesaadavus ja kuigi Eesti inimesed teavad väga hästi, et sidrunhape, äädikas ja sooda aitavad kõige mustuse vastu, ei käi need vahendid kokku ei kohvimasina süsteemide ega kohvi maitsega – masinaid tuleb puhastada selleks ettenähtud ja välja töötatud vahenditega." Ta tõdeb, et kui spetsiaalseid masina hooldusvahendeid ei eksisteeri või neid raske leida on, ei viitsi ju keegi masina hooldamisega tegeleda. Selle tagajärjena lüheneb masina eluiga ja mis veel hullem: saab kannatada kohvi maitse. Sama jutt kehtib Andreseni sõnul ka vee ja veefiltrite kättesaadavuse kohta.
"Erinevais Eesti paigus on vee kvaliteet väga kõikuv ja veefiltri kasutamine kohvimasina puhul väga oluline," kinnitab ta. "Kui masin ikkagi ütleb – kui see on nii tark, et sellist asja öelda –, et filter tuleks ära vahetada, siis oleks hea, kui uus filter on ka käepärast võtta." Ta lisab, et hooldustehnikud näevad masinaid lahti võttes selget vahet, kas filtreid on regulaarselt vahetatud või mitte, ja paratamatult satub hooldusesse rohkem filtrit mitte kasutavad masinad.
Hea masin maksab palju
Masina müük ei tohiks Andreseni arvates kindlasti olla ühekordne teenus, stiilis raha käes, "aitäh ja head päeva!". "Täisautomaatsed espressomasinad on küll targad ja vastupidavad, kuid isegi kui neid puhastada, ei saa kunagi ette näha juhtumeid, kus omanik valab näiteks hajameelsusest oamahutisse vett või teadmatusest ube, millesse on kogemata jäänud väike kivi," toob ta näite. "Oluline, et masina omanik ei jääks murega üksi ja tal oleks kuskile pöörduda. Soovitan kindlasti masina valimisel mõelda ka sellele, et kui peakski midagi juhtuma, oleks professionaalne järelteeninduse võrgustik Eestis kättesaadav ja masin jõuaks koju tagasi võimalikult kiiresti," rõhutab ta.
Masina valimise puhul tasuks kindlasti jälgida, kas masinat on võimalik ümber seadistada vastavalt oale ja kohvijooja maitsele. "Kohvisõbrad peaksid teadma, et universaalset jahvatusastet ei eksisteeri," nendib Annika Andresen. "Eri kohvijoogid ja kohvioad vajavad erinevat seadistust, mõnele kohvisõbrale meeldib pehmem, teisele intensiivsem maitse. Kui kohvimasinasse investeerida, võiks sellest ju maksimaalselt hea kohvi välja võluda."
Andresen usub, et inimene, kes kaalub kohvimasina ostu, otsib ennekõike mugavust – kui palju liigutusi peab tegema, et kohvi saada. "Uutel ja väga headel kohvimasinatel on võimalik kohvikukvaliteediga cappuccino valmistada ühe nupuvajutusega," ütleb ta.
"Teine mugavusaspekt on ilmselt see, kui sageli masin veeanuma täitmist või kohvipaksusahtli tühjendamist küsib – või kas masin üldse on nii tark, et seda küsida või peab omanik ise piilumas käima. Mõnel masinal tuleb ise piima vahustada, mõni teeb seda ise – puhas mugavuse küsimus. Ideaalis võiks enne valiku tegemist masinat ja selle mugavusi ka reaalselt katsuda saada ja sama masinaga tehtud kohvi maitsta – äkki ei teegi head kohvi, on lihtsalt ilus masin," soovitab Andresen. Ta lisab, et näiteks neil endil on kampaania, millega saab Jura E8 kohvimasina nädalaseks testperioodiks tasuta isegi koju võtta, mitte ainult esinduses puutuda ja kohvi maitsta.
Andresen räägib, et kohvimasina hind on küll oluline, aga töökindel masin kümneks aastaks on igatahes odavam kui vahetada masin iga paari aasta järel välja. "Masinate hinnad sõltuvad suuresti mugavusest ja funktsioonide rohkusest," kinnitab ta, lisades et hea musta kohvi tegeva masina saab kätte 599 euroga, kui aga soovida ka piimavahustamise süsteemi, maksab masin juba 699 eurot. Et kohv valmiks ühe nupuvajutusega, tuleks aga maksta juba tuhat eurot.
"Kui vaadata seda umbes kümne aasta lõikes, siis aastane või kuine tasu tuleb isegi väiksem, kui enamus inimeste telefoniarved sama perioodi vältel," toob ta näite. "Ma veidi kahtlen, et alla selle saab korraga hea kohvi, mugava ja töökindla masina ning garantii, et ostjal on võimaliku rikke korral kuhugi pöörduda. Milliseid allahindlusi keegi nende kolme hulgast ise teha tahab, on juba oma maitsemeele või südamerahu küsimus."
Eri masinatüüpide plussid-miinused
Filterkohvimasinad
Plussid: soodsad; kompaktsed; võimalik valmistada suurem kogus kohvi korraga; kohv püsib masinas soojana.
Miinused: kasutavad ainult jahvatatud kohvi, seega värskelt jahvatatud ubadest kohvi tegemiseks tuleb ube vahetult enne ise jahvatada eraldi veskiga; ka väikese koguse kohvi valmistamine võtab üksjagu aega; võimalik valmistada ainult musta kohvi, piimaga jookide tegemiseks tuleb ise piima lisada või vahustada; valminud kohv sisaldab toksiine ja ka kohvi kvaliteet on suhteliselt madal.
Padjakohvimasinad
Plussid: soodsad; kompaktsed; lihtne kasutada; suur valik eri maitsetega patju. Miinused: suurema koguse kohvi tegemine tülikas (saab teha kuni 2 väiksemat tassi korraga); kuna kohv pole värskelt jahvatatud ning padjad ei ole hermeetiliselt suletud, on kohvi kvaliteet suhteliselt madal; enamusel mudelitel ei ole piimaga kohvijookide tegemise võimalust.
Kapselkohvimasinad
Plussid: soodsad; kompaktsed; väga lihtne kasutada; hea kvaliteediga kohv tänu hermeetiliselt suletud kapslitele; suur valik erinevate maitsetega kapsleid.
Miinused: ei sobi suurema tarbimise jaoks (võimalik valmistada 1 tass korraga ning ka veepaak on üldjuhul üsna pisike); suhteliselt kõrge ühe tassi kohvi (kapsli) hind; sõltuvus tootjast (eri tootjate masinad kasutavad erinevaid kapsleid, vähem tuntud kapsleid võib olla Eestist keeruline leida).
Poolautomaatsed kohvimasinad
Plussid: kompaktsed; kodukasutuseks mõeldud masinad üldjuhul üsna soodsad; võimalik valmistada tõelist espressot; enamus masinatel on ka piimavahustusotsik.
Miinused: kohviuba tuleb vahetult enne kohvi valmistamist ise jahvatada (kui just ei kasutata eeljahvatatud kohvi või E.S.E. (Easy Serving Espresso) kohvitablette, mille juhul on valmiva kohvi kvaliteet ka veidi madalam); masinat on vaja pidevalt ja hoolikalt puhastada; ei sobi suuremate koguste kohvi valmistamiseks.
Täisautomaatsed kohvimasinad
Plussid: mugavaim viis valmistada tõeliselt head kohvi värskelt jahvatatud ubadest; suur valik erineva jõudluse ja jookidevalikuga masinaid; paljud mudelid valmistavad ka piimaga kohvijooke vaid ühe nupuvajutusega; hooldamine ja puhastamine on üldjuhul väga lihtne; kohv valmib kiiresti; lihtne reguleerida kohvi maitseomadusi (ubade jahvatusastet, kohvi kangust, veekogust tassi kohta).
Miinused: need masinad on suuremad kui eelmainitud kategooriatesse kuuluvad masinad ja seega nõuavad rohkem ruumi; hinnatase üldjuhul veidi kõrgem kui muud tüüpi masinatel; hooldamiseks tuleb kasutada selleks ette nähtud hooldustarvikuid.
Allikas: Harder Kink, KohviSemu OÜ