Oleme harjunud teadmisega, et kõik bakterid on halvad haigustekitajad, mida tuleb vältida. Tegelikult on meie organismis tunduvalt rohkem vajalikke mikroobe. Enamik bakteristest elab meie seedekulglas, peen- ja jämesooles.
Headest bakteristest sünnib palju head. Nad osalevad seedimisprotsessis, aitavad välja viia mürkaineid, kaitsevad põletike ja geenimuutuste eest, tugevdavad immuunsüsteemi jne.
Häid mikroobe ja nende ülekaalu haigustekitajate kahjuks saame hoida, kui kasulikke hästi toidame.
Oleme tegelikult pika aja jooksul söönud looduslikke bakteriliike sisaldavaid toiduaineid, nagu näiteks hapupiimatooted, rukkileib, kamajahu, kliid, kruubid, puu- ja köögiviljad.
Soolestiku mikroobide toitmiseks on soovitav iga päev panna oma toidulauale täisteratooteid, võimalikult eri värvi aedvilju, kaunvilju, hapendatud pimatooteid, külmpressiõli, rohelist teed.
Aga ka kartulit, sibulat, küüslauku.
Bakterid ei aramasta kindlasti konserveeritud toitu ja toiduaineid, kus on pikk koostisainete loetelu. Kõhule pole head rafineeritud tooted, suures koguses punast liha, magusad joogid, kohv, viinerisaiakesed.
Kõiki suhkruid ei saa võtta ühe mõõdupuuga. Väga tähtis liitsuhkur on näiteks tärklis, mis annab põhilise energiavaru glükogeenina lihastes ja maksas.