Õisi ja okkaid rohukappi. Valmista ise kasulikke tinktuure!

Kodutohter
Vihatud umbrohi võib päris kasulik olla. | Shutterstock

Esimesed ravimtaimed on end juba ilmutanud või kasvavad täies elujõus. Nüüd võiks neid ka oma rohukappi tallele panna, sest õitseaeg on üürike. Järgnevalt leiad kasulikke tinktuuride retsepte.

Nagu märkad, on kevadekuulutajate hulgast välja valitud paiseleht, võilill ja kuusekasvud külmetushaiguse vaevuste, eriti köha leevendajad. Nüüd, saabuva soojaga?! Osa inimesi ongi niinimetatud suvehaiged. Kui käreda pakasega on nad terved kui purikad, siis soojal ajal piisab higisele nahale pelgast tuuletõmbusest, kui kurk on punane ja köha kallal või turi ja ristluud kanged. Kuivatatud ürt aga on rohukapis kõlblik veel talvel ja kauemgi.

 

Paiseleht näitab algul õisikuid, siis lehti
 

Esmalt näitab paiseleht oma tulikollaseid õisikuid ja suve poole ka lehti. Taime nimetus ise ütleb, et nendega on vanarahvas ravinud paiseid ja furunkleid, kuid ka halvaks läinud väiksemaid haavu, pannes vastu haiget kohta lehe pealmise poole.

Õisi saab tarvitada värskelt, aga ka hiljem, kui neid kuivatada praokil uksega praeahjus 50–60-kraadises soojuses; lehed aga kuivavad varjulises kohas õhu käes ühekordse kihina, alumised pooled ülespidi.

Paiseleht on põletikuvastase toimega: lahjendatud tinktuuriga sobib kuristada haiget kurku; õie- või lehetee (1 sl ürti, 1 kl keeva vett, 15 minutit tõmmata ja kurnata) paar korda päevas söögikordade vahel leevendab ülemiste hingamisteede haigust ja bronhiiti. Tee ja lahjendatud tinktuur kergendavad gastriiti ja muud põletikku seedekulglas.

 

Kuusekasvudest vitamiine ja köhaleevendust
 

Helerohelised kuusekasvud (võrsed) pakuvad värskelt rohkesti vitamiine, aga ka kaaliumi ja magneesiumi. Eks vanal ajal sõidki lapsed neid kevadel purgivitamiinide asemel, olgugi need veidi mõrkja mekiga. Nüüdki võiks veidi kupatatud võrseid hakkida toorsalati sisse. Praegu on õige aeg teha ka tinktuuri, mis seisab külmikus kuid.

Et võrsed ei püsi kuuskedel helerohelised igavesti, võib neid säilitamiseks kuivatada õues või toasoojuses päikese eest kaitstud paigas. Nii värsketest kui ka kuivatatud kasvudest saab keeta teed: pane termosesse 6 sl tükeldatud võrseid, 3 kl kuuma vett peale, hoia üle öö, joo 1 kl 3 korda päevas. Tee aitab siis, kui on palavik ja/või köha.

 

Võilill on ühtaegu vaenlane ja sõber
 

Kevad toob aiapidajale võililleneeduse. Eks natuke saab nendest väikestest päikestest ikka kasu ka. Võililleteed ei ole me harjunud tegema, aga võiks proovida: 3 sl peenestatud lehti-õisi, 3 kl keeva vett, lase 15 minutit tõmmata, siis kurna; joo 1 kl 3 korda päevas 20 minutit enne sööki seedimise soodustamiseks ning sapinõristuse ergutamiseks.

Võilillest valmistatakse enamasti nii-öelda mett. Ega sellest suurt tervisekasu küll pole – ohtralt suhkrut, napilt toitaineid. Võiks teha hoopis tinktuuri, aga mitte juurtest nagu tavaliselt, vaid taime maapealsest osast. Ka selle tinktuuriga määrimine kahandab liigesevalu.

Kord rääkis üks lugeja, et tema ema pannud kolmeliitrise purgi võililleõisi tungil täis, valanud natuke vett peale ning sulgenud kaanega. Siis kaevanud maasse augu, pannud purgi sisse, ajanud mulda peale ja jätnud võilillepurgi sinna paariks nädalaks. Kui see aeg möödas, heitnud kõhuli, lasknud panna võililleputru ristluudele, vana riidetükk kõige peale, ja lamanud nii pool tundi. Siis läinud sauna ja pesnud ihu puhtaks. Aga too lugeja hoiatas, et seda mähist tuleb teha kindlasti õues, sest maetud võilillede lõhn olevat nii jube, et hullemat ilmas ei olegi. Ent temagi oli ema tarkust proovinud ja ristluuvalu kadunudki. Kui kauaks, sellest ajalugu vaikib.

Valmista ise!

Paiselehetinktuur

* Pane väiksesse purki 1 mahuosa värskeid või kuivi peenestatud õisi (suve poole lehti) ning vala peale 9 mahuosa viina.

* Keera kaas peale ja hoia toasoojas pimedas 10 päeva, aeg-ajalt loksuta, lõpuks kurna.

* Võta 1–2 tl tinktuuri veega pooleks 3 korda päevas sisse organismi tugevdamiseks, samuti gastriidi või soolepõletiku leevenduseks; kurista valusat kurku.

 

Paiselehesiirup või -mesi

* Lisa tinktuurile suhkrusiirupit või mett vahekorras 1:4.

* Võta 1–2 sl päevas enne sööki köha vastu ja haige kurgu leevenduseks.

 

Kuusekasvutinktuur

* Täida purk tükeldatud värskete kuusekasvudega poolenisti, vala viina servani.

* Sule kindlalt kaanega ja pane külmikusse.

* Nõruta umbes 1 sl tinktuuri klaasi põhja ja vala peale 0,5 kl vett (tõmmis muutub piimjaks).

* Võta sisse 3 korda päevas köha vastu.

* Lahjendamata tinktuuriga määri valutavaid liigeseid.

 

Võililletinktuur

* Täida purk poolenisti tükeldatud värske võililleürdiga (õied, lehed, varred).

* Vala peale ääreni viina.

* Kaas peale ja hoia toasoojas pimedas umbes 10 päeva, aeg-ajalt loksuta, lõpuks kurna.

* Kauemaks säilitamiseks pane külmkappi.

* Määri valutavaid liigeseid. Samal ajal võta sisse umbes 15 tilka vähese veega lahjendatult 3 korda päevas 10 päeva järjest ja siis pea sama kaua vahet.

Sarnased artiklid