Pesumasina elektrikulu. Kuidas pesu pestes elektrit säästa?

kodus.ee
Eeldatav aastane kulu sõltub siiski lisaks energiaklassile ka pesupesemise sagedusest, valitud programmidest ning elektri hinnast. | Shutterstock

Pesu pesemine on tänapäeval lihtsam kui kunagi varem, ometi ei teata sageli, kuidas seda säästlikult teha. Levinud on hulk müüte, millel pole tõepõhja all, seetõttu on oht valida pere ootustega sobimatu masin ja risk kasutada valesid pesuprogramme, mis ei aita kuidagi säästa elektrit ega jätta endast maha väiksemat ökoloogilist jalajälge.

Koduse majapidamise suurimaks energiaraiskajaks soojuse kõrval ongi elekter. Ajapikku vahetatakse vanad elektrit neelavad kodumasinad välja, aga seda tehakse naabri soovituse või kõhutunde pinnalt. Energiamärgiste puhul küll teatakse, et palju plussmärke A järel on hea, aga mida see rahaliselt tähendab, ei osata hinnata.
Samsung Baltikumi koduseadmete tootejuht Andrejs Stepanovs ütleb, et märgis on Euroopa Liidus kohustuslik ja viitab masina eeldatavale aastasele energiatarbele. Igale märgisele vastab teatud kindel vahemik.
"A+++ märgised on kõige energiasäästlikumad, mis tähendab tarbija jaoks 153 kWh energiatarvet aastas, A++ aastane energiatarve on 173 kWh," räägib Andrejs Stepanovs. Eeldatav aastane kulu sõltub siiski lisaks energiaklassile ka pesupesemise sagedusest, valitud programmidest ning elektri hinnast, mis on kõikuv. Hinnanguliselt võib öelda, et kui pesumasin kulutab aastas 150 kWh elektrit, on kulu umbes 20 eurot, aga see rakendub ainult säästlike valikute puhul.

 

Kuidas pesu säästlikult pesta?

 

K-rauta tootejuhi Rene Hani sõnul arvatakse ekslikult, et pesu on säästlik pesta lühikeste pesurežiimidega. Tegelikult on vastupidi – pikad režiimid kulutavad enamasti vähem energiat, kasutades ära trumli inertsi jõu, sest ei pea pidevalt ja kiiresti pöörlemissuunda muutma. "Lisaks arvatakse, et riided saavad puhtaks ainult kõrge veetemperatuuriga, mis ei vasta samuti tõele," selgitab K-rauta esindaja.
"Paljud kangad ei talu kuuma – tõmbuvad kokku või venivad välja, kaotavad värvi või lähevad topiliseks. Üldiselt ei sõltu pesupesemise kvaliteet vee temperatuurist, vaid pesumasina programmist ja pesuvahendist. Kui pesu on väga määrdunud, võiks eelistada pigem leotusprogramme kui kõrge temperatuuriga vett. Plekkideta pesu jaoks piisab üldjuhul vaid 20 kraadist, väiksema määrdumise puhul 30 kraadist." Kolmas oluline säästunipp on pesu pesemine öösiti, mil elekter on päevasest märksa soodsam.

 

Kaks ühes lahendused elektrit ei säästa

 

Võrdlemisi populaarsed pesumasin-kuivatid säästavad kitsastes oludes ruumi, aga pole kuigi energiasäästlikud. Kui ruumi jagub, võiks soetada pigem kaks eraldi masinat. Pesumasinat valides võiks lähtuda pere vajadustest – kui pere on suur ja musta pesu tekib palju, tuleks valida masin, mis mahutab vähemalt 8 kilogrammi pesu korraga, kui pere on väike, piisab ka väiksemast masinast.
Pesumasina hind sõltub eelkõige disainist ja funktsioonidest, aga ka säästlikkusest – tihti neelavad soodsamad masinad hiljem rohkem nii vett kui ka elektrit. Kui on soov pikas plaanis säästa nii rahakotti kui ka keskkonda, tuleks ostmisel vaadata energiaklassi, pesufunktsioonide olemust ning veetarvet, näiteks pealtlaetavad masinad tarbivad vett enamasti rohkem kui eestlaetavad.

Sarnased artiklid