Nipid, kuidas hooldada ja puhastada kodumasinaid

TM Kodu&Ehitus
Puhas tolmuimeja imeb parimini. | Shutterstock

Õige kasutus ja hooldus pikendavad kodumasinate kasutusiga. Kodumasin võib võimsust kaotada ja halvimal juhul lausa katki minna, kui seda pole õigesti kasutatud. Õige kasutusega on oluliselt seotud ka masina puhastamine. Enne seadme kasutusele võtmist tuleb hoolikalt lugeda hooldusjuhiseid.

Läppumusest lahti!

Pesumasina äravoolufiltrit on soovitav kontrollida mõne kuu tagant või tiheminigi, kui masinat kasutatakse tihti. Äravoolufilter loputatakse ja puhastatakse lahtistest tekstiilijääkidest jooksva vee all. Samuti on asjakohane pühkida filtriaugu kummiosad puhtaks ja kuivaks ning kontrollida nende olukorda.

Pesumasinat võiks vahel ka lasta tühjana töötada maksimum veesoojusega ja ilma pesuvahendita. Puhastamiseks võib kasutada ka näiteks sidrunhapet, mis kaotab ära läppunud haisu pesumasinast. Tühja pesumasina pesuainesahtlisse panna 100 grammi sidrunhapet ja käivitada pesumasina kõige kuumema temperatuuriga pesuprogramm, lõpetuseks lasta käima veel 60-raadine pesuprogramm koos pesuainega.


Nõudepesumasin puhtaks

Nõudepesumasina äravoolufiltrit tasub lahti võtta ja puhtaks loputada paari nädala tagant. Filtrisse jääb kergelt kinni igasugune prügi ja rasv, mille saab filtri küljest lahti tavaliselt nõudepesuvahendi ja -harjaga.

Sidrunihape sobib ka nõudepesumasina puhastamiseks. Nõudepesumasina pesuainesahtlisse panna 20–30 g sidrunihapet ja käivitada suurima temperatuuriga pesuprogramm. Lõpetuseks teha veel lisaloputus. Hoolitse korrapäraselt ka nõudepesumasina luugi tihendite ja dušitiivikute puhtuse eest.


Kohvimasinat värskenda äädikaga

Tihedas kasutuses olevat kohvimasinat on hea lubjasetetest puhasta kord kuus. Puhastamiseks sobib lubjaeemalduskeemia, äädikas, söögisooda või sidrunihape. Kohvimasina lahtised osad on sobilik puhastada käsitsi või nõudepesumasinas alati pärast kohvimasina kasutamist.

Ja jäta meelde, et kohvivee peaks kohvimasinasse valama ikka puhtast kannust, et kohvimasinasse ilmaasjata rasva ei satuks.
Kui kohvimasinal on ka kohviubade veski, on ka seda hea korrapäraselt rasvast puhastada. Puhastamisjuhised on masina kasutusjuhendis.


Puhas tolmuimeja imeb parimini

Tolmuimeja tolmukott tasub uue vastu välja vahetada, kui see on 2/3 täitunud. HEPA-filtrit on soovitatav pesta mõne kuu tagant. Ilma tolmukotita tolmuimejadki vajavad hooldust – nende filtreid peaks puhastama või välja vahetama, nagu kasutusjuhendis on märgitud. Ka imemisotsikuid on mõtet korrapäraselt puhastada lahtisest prügist, et imemisvõimsus oleks maksimaalne.
Kui ka hoolduse järel on tunda, et tolmuimejas on kopituse haisu, võib üritada sellest lahti saada, pannes tolmukotti lusikatäis söögisoodat või paar tera värskendusainet.


Elektriahju saab puhtaks männiseebiga

Paljud puhastusained on karm mürgine keemia ja haisevad pahasti. Kodustest vahenditest võib ahjupuhastuseks kasutada männiseepi või söögisoodat.

Võõpa lahjat männiseebilahust ahju plekkidele ning kuumuta ahi kuni 50 kraadini. Kui ahi on jahtunud, pühi plekid ära niiske mikrokiud-köögilapiga. Soodapuhastuseks võib teha segu soodast, soolast ja veest, igat 2 supilusikatäit. Kanna segu lapiga ahju plekkidele, lase mõjuda ning pühi plekid ära niiske lapiga.


Mikrolaineahju puhastamine auruga

Lihtne viis mikrolaineahju puhastamiseks on panna ahju 2–3 dl vett ja lasta sel keeda mõne minuti. Ära keemise järel kohe ahju ust ava, vaid lase aurul pindadele kondenseeruda ning seejärel pühi auruga puhastatud pinnad kuivaks.

Sarnased artiklid