Ridaelamu kahel korrusel paikneva ligi 120 m² korteri ruumiprogrammi kavandamist alustasid kodu omanikud ja sisearhitekt majaehitusega samal ajal. «Elasime ennegi siin kandis ja kuna lapsed käivad Peetri koolis, otsustasime ka oma uue elamise tuttavasse piirkonda rajada. Teades juba varem noore sisearhitekti Johanna-Lisete Allingu käekirja, kaasasime temagi oma tegemistesse,» mainib korteri perenaine Karmen Galeta.
Sisearhitekt meenutab rahuloluga toonast piisava ajavaruga töögraafikut, tänu millele nad said pererahvaga arendusprojektis vajalikke muudatusi teha. «Planeeringu kallale me ei läinud, küll aga vaatasime üle ruumide funktsionaalsuse ning asendasime arendaja pakutud viimistlusmaterjalid, santehnika ning -keraamika ehk kogu komplekti oma eelistustega. Samuti korrigeerisime valgustus- ja elektriplaane ning audiolahendust, tegime modernsema trepikäsipuu,» selgitab ta.
Must ja valge ... ning marmor
Pererahvast veetles noore spetsialisti täpsus ja põhjalikkus, mis ühtis perenaise olemusega. «Ta mõtles kõik hoolikalt läbi ja pakkus igas (töö)etapis mitme lahendusvariandi joonised ning fotod – meil oli alati valikuvõimalus. Soovisin oma kodu luues kõik kohe ideaalsena teha, seetõttu ei jätnud midagi juhuse hooleks ja kontrollisin ise samuti kõik mõõdud üle ning käisin sageli materjale vms salongides vaatamas. Tegelikult oli projekteerimine-viimistlemine-sisustamine ühteaegu väga pikk ja õpetlik protsess, mis pani hindama olulisi detaile,» nendib Galeta. Tal on siiani alles valge marmori ja mustja pressgraniidi näidiseid, millega ta käis teistes salongides materjale kõrvutamas, et saaks õige parketi, seinavärvid, kangad, mööblimaterjalid jms valida.
«Käisime Marmi Futernos marmoriplokke valimas. Väga põnev oli vaadata, milline tükk sellest läks seina, milline tööpinnaks. Paraku on marmor pretensioonikas materjal, millele kasvõi näiteks üks sidrunipiisk jätab kohe pleki. Teisalt muidugi nn ajajäljed ilmestavad looduskivi,» arutleb majaperenaine.
Loodust ja ausaid materjale hindav sisearhitekt lisab, et aadressist (Niidu põik) tulenevalt mõtles ta interjööre lahendades Järveküla rohelusele. «Kõlab ehk veidi klišeena, aga mina saangi inspiratsiooni loodusest, ümbritseva kordumatutest tekstuuridest, toonidest jms. Seekord said määravaks sinakad ja rohekad toonid, nüüdisaegne põhjamaine stiil,» kommenteerib Johanna-Lisete Alling, kes arvestades hoone asukohta ja planeeringut, püüdis ridaelamus jätta ruumi avarusele, mis võimaldas mängida heleda-tumeda kontrastiga. Planeeringus keskendus ta funktsionaalsusele ja kasutas olemasolevat pinda nii otstarbekalt kui võimalik, eelistades neutraalseid kauakestvaid materjale. Näiteks köögi teeb eriliseks Bianco Carrara unikaalse mustriga marmoriga kaetud sein ja põrandale pöörav tööpind, elutoa kaminale lisab väärika aktsendi Nero Assoluto graniit. Pererahva elustiili ja soove arvestades projekteeris sisearhitekt suurema osa maja mööblist: köögikapid, garderoobid, diivani, voodid, samuti saunakapid, mis on valmistatud siidise pinnaga nanolaminaadist.
Olulised aktsendid
Nii maja alumisel korrusel köögis, elutoas ja saunas kui ka ülemisel korrusel vanemate magamistoas, laste ruumides ja vannitoas hakkavad silma väikesed musta värvi detailid ukselinkide, nagide, mööblijalgade ja muude väikeste vihjetena.
«Julge ja ootamatu valikuna tehtud mustad detailid (ukselingid, pistikupesad jms) üllatasid alguses. Olime rõõmsad, et kaasasime sisearhitekti, kes pakkus tavapärasest julgemaid valikuid. Sama lugu oli rohelise diivaniga,» sõnab perenaine.
Teisel korrusel on magamistoad ja kabinet, mille mööbel valmib sel sügisel. 15aastase tütre ja 10aastase poja toad on üpris sarnaselt sisustatud – töölaud, seinakapp, voodi, mis on tehtud tulevikku silmas pidades ja sobib noortele ka kümne aasta pärast. Kapiuksi ilmestavad värvilised, eri suuruses Lars Tornøe kujustatud nagid The Dots. Tüdruku toas on veel vahva tualettlaud ja Hay peegel Strap. Eesti disaini esindab kõigis teise korruse tubades 4Roomi laevalgusti Slim, mille värvitoon kõlab kokku ruumi muu sisustusega.
«Projekti kogukestvus kujunes üsna pikaks ning mul on selle üle väga hea meel, sest kõik valikud ja otsused, mis langetasime, on hästi läbi mõeldud ning toimivad. Kuna minu õpingute tõttu Milanos töötasime nn distantsilt, siis see fakt kõneleb meie heast koostööst ja vastastikusest usaldusest – tulemuseks on stiilne ja funktsionaalne elamine,» nendib Alling rahulolevalt.