Tervislik ja maitsev otse oma aiast: kasvuhoone muudab linnaaiad jätkusuutlikumaks

Sisuturundus
Foto: 1a.ee

Linnas aia omamine on tõeline luksus. Lisaks sellele, et see pakub silmailu ja aitab stressi maandada keset linnakära, annab see võimaluse ka enda köögiviljade, marjade ja puuviljade kasvatamiseks. Selleks pole vaja sugugi mitte suurt aiamaad.

Kasvuhoone on linnas aiasaaduste kasvatamiseks imeline lahendus. Vaatame lähemalt, kuidas on võimalik oma linnaaed muuta loodussõbralikuks ja jätkusuutlikumaks ning kasvatada omale aiasaadusi kasvuhoones.

 

Foto: 1a.ee

Kuidas muuta aed keskkonnasõbralikuks?

Aiapidamine ise on juba oma loomuselt keskkonnasõbralik. Selle asemel, et osta poest köögivilju, puuvilju ja marju ning nendest tehtud saadusi, on kõik käe-jala juures enda aias. Nii väheneb sinu jalajälg maailmale ja ka rahakott rõõmustab. Selleks, et aiapidamine oleks veelgi jätkusuutlikum, võib rakendada mitmeid meetmeid.

Veesüsteem

Näiteks võib tähelepanu pöörata veekasutusele. Kastekannudega edasi-tagasi käimine võib aiapidamise üsna selgamurdvaks kohustuseks muuta, seega võiks kaaluda alternatiivne, näiteks tagasikeritava vooliku kasutamist või hoopis automaatse kastmissüsteemi paigaldamist. Need muudavad aiapidamise mugavaks ning säästavad ka vett. Võid kaaluda ka vihmavee kogumist, et seda kastmisveena kasutada.

Kompostikastid

Ise oma saaduste kasvatamisel kasutatakse tihti maheväetisi ning leitakse alternatiive umbrohu ja kahjuritega võitlemisel. Üks suurepärane taimedele jõu andja on kompost. Kompostikastid muudavad komposti tegemise lihtsaks ning need ei riiva aias üldse silma. Pealegi on biojäätmete eraldi kogumine kohustuslik, seega miks mitte valida just kompositkast, mis näeb hea välja ja blokeerib ka kompostile omase lõhna.

Energiasäästlikkus

Kasvuhoone võib vajada lisavalgust või sooja, eriti kui tegeletakse taimede ettekasvatamisega. Päikesepaneelid ei pea võtma enda alla tervet katust või pool aeda. Mõndadel kasvuhoonetel on näiteks automaatne ventileerimissüsteem, mis kasutab päikeseenergiat.

Taastuvenergia kasutamine aias hoiab kokku kulusid ja aitab keskkonda. Kui selle kasutamine pole aga võimalik, siis tasub muidu energiasäästlikke variante kaaluda, näiteks LED lambid või gaasiküte.

Vertikaalne aiandus

Aias oleva ruumi efektiivne ja kokkuhoidlik kasutamine on samuti üks keskkonnasõbralik samm. Selle asemel, et teha igale poole madalad peenrad, kaalu lahendusi, mis lasevad taimi mitmel tasandil kasvada. Selleks on olemas vastavad kasvatuskastid, aga see on võimalik ka kasvuhoones. Ole oma ruumi planeerimisel nutikas!

Foto: 1a.ee

Aiast otse lauale - kasvuhoone eelised

Linnaaias pole tihti ruumi, et luua omale suur aiamaa, eriti keeruliseks osutub maa ettevalmistamine ja vagude ajamine. Õnneks on olemas aga teisi lahendusi. Millised ikkagi on kasvuhoone kasutamise eelised?

Saab kasvatada erinevaid taimi

Kasvuhoones saab kasvatada taimi, mis muidu avamaal kas üldse vastu ei peaks või ei annaks nii suurt saaki. Näiteks kuigi on olemas ka avamaa tomateid, on kasvuhoone endiselt populaarne valik ning tavaliselt tagab ka suurema saagi. Kasvuhoones on võimalik kasvatada näiteks kurke, tomateid, paprikaid, maasikaid, arbuusi, melonit, maitsetaimi ja palju muud.

Soodne keskkond

Kasvuhoonesse saab luua taimede kasvamiseks soodsa keskkonna. Kui õues oleneb väga palju ilmast, siis kasvuhoones on taimed ilmastikutingimuste eest kaitstud. Seal on soe, see pakub vihma - ja tuulevarju. Sisekliima korras hoidmiseks tuleb kasvuhoonet õhutada, niiskust jälgida ja taimi regulaarselt kasta.

Ruumi kokkuhoid

Kasvuhoones ei pea kasvatama taimi vaid maa peal. Ruumi efektiivsemaks kasutamiseks on võimalik täielikult või osaliselt rakendada vertikaalset aiandust ehk luua lavatsid ja kasvatada mõndasid taimi mitmel tasandil. Nii on võimalik veelgi rohkem saaki saada.

Kui pelgad, et kasvuhoone võtab siiski palju ruumi, on olemas ka minikasvuhooned. Neis ei saa küll väga kõrgeid taimi kasvatada, aga kasvuhoonele omase sisekliima olemasolu aitab taimedele kiiremini ja paremini kasvada. Samuti sobivad need taimede ettekasvatamiseks.

Taimede ise ettekasvatamine

Kasvuhoone olemasolu annab võimalusi ka ise taimi ette kasvatada. Selle asemel, et osta istutamiseks valmis taimed, on võimalik raha kokku hoida ning ise seemned külvata. Nii saad valida endale meeldivad sordid ja kontrollida kogu protsessi algusest lõpuni. Lisaks on kasvuhoone ka suurepärane koht, kus lapsed saavad kaasa lüüa. See aitab mõista, kust ja kuidas meie toit tegelikult tuleb.

Maitsev saak

Üks suurimaid plusse ilmneb muidugi siis, kui taimed hakkavad saaki kandma. Oma kasvuhoone tomatid on mahlased ja magusad, kurgid aga värsked ja maitsekad. Värsked köögiviljad ja marjad on kohe omast käest võtta ning ei pea nende järgi poodi või turule sõitma. Kui saaki on piisavalt, on võimalik neist teha ka hoidiseid.

Peenrakastid

Kui aga suure kasvuhoone jaoks ikkagi ruumi napib või tundub see liiga kulukas ettevõtmine, siis võib alustada peenrakastide kasutamisest. Peenrakast on hea alternatiiv aiamaale ning kuna need on maapinnast kõrgemal, on nendega ka mugavam tegeleda. Ka seal saad kasvatada laia valikut köögivilju, marju ja maitsetaimi.

Foto: 1a.ee

Kokkuvõtteks

Kuigi linnaaias on ruum piiratud, on seal ikkagi võimalus aiapidamisega tegeleda. Olgu selleks peenrakastid või mitmekülgse kasutusega kasvuhoone, oma aias toidu kasvatamine on mõistlik tegevus. See toob kasu nii sulle, su aiale kui ka su perele.

Ja kui ka aeda ei ole, siis minikasvuhooned, kõiksugu potid ja istutuskotid lasevad lihtsasti kasvatada oma tomateid ja kurke rõdul või lausa aknalaual.

Alusta oma teekonda toidu kasvatamisel ning leia endale sobiv kasvuhoone mugavalt 1a.ee veebikaubamajast!

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid